Jaarverslag 1968 Kadaster en Hypotheken Enige tijd geleden ontvingen wij het jaarver slag over 1968 van de Dienst van Kadaster en Hypotheken. Het 35 bladzijden tellend boekje is verdeeld in drie afdelingen: 1. Alge meen; 2. Bewaringen van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen; 3. Landmeet kundig gedeelte. Een vertegenwoordiger van de Directie Ka daster en Hypotheken is toegevoegd aan een interdepartementale commissie, die de wen selijkheid van de wettelijke voorziening met betrekking tot pijpleidingen nagaat. De Nederlands-Duitse Grenscommissie zette haar werkzaamheden met betrekking tot af bakening van de grens voort. Bij de Bewarin gen van de Hypotheken, het Kadaster en de Scheepsbewijzen vertoonde het aantal ter over- en inschrijving aangeboden stukken een sterke stijging. Dit hing voor een aanzienlijk deel samen met de vernieuwing van alle vóór 1 juli 1948 genomen hypothecaire inschrijvin gen. In de loop van het verslagjaar kwam de beschrijving van de kadastrale boekhouding gereed. Overwogen wordt, of en hoe het in Middelburg bestaande kaartsysteem voor de kadastrale boekhouding kan worden ontwik keld om te komen tot een basisbestand voor de automatisering. Landmeetkundige Dienst De achterstand in de afdoening van aktepos- ten werd ingelopen. In 1968 werd 18045 ha hermeten. Via automatisering wordt getracht zo doelmatig mogelijk te werken. Toepassing van tachymetrie, in combinatie met de auto matische tekentafel is ingevoerd. Ruilverkavelingsdienst Bij de 13 ruilverkavelingsbureaus zijn thans 525.000 ha in bewerking. Bovendien dient nog voor 33.500 ha de financiële afsluiting plaats te vinden. Als proef is in de ruilverkaveling „Haagse Beemden" door Prof. ir. G. F. Witt van de T.H. te Delft het plan van toedeling langs mechanische weg voorbewerkt ter ver snelling van het vele rekenwerk. Uit voorlopige cijfers blijkt dat dit experi ment een succes is geworden. De mechanisatie van de ruilverkavelingsadministratie vindt gestaag voortgang. In 1968 was van ongeveer 43.000 ha de boekhouding door middel van ponskaarten opgezet. Tenslotte is nog een tabel opgenomen met de stand der werkzaamheden in een aantal pro cedure-onderdelen. Deze tabel kunt u ook vin den in Geodesia 1969 nr. 7-8 blz. 154. Bijhoudingsdienst der Rijksdriehoeksmeting Het grootste gedeelte van het meetseizoen werd in beslag genomen door de bepaling van het dubbel-laplacepunt Ubachsberg-Tongeren. De metingen ten behoeve van de herziening van het net van tweede-orde-punten zijn voortgezet. Het tweede-orde-kernnet is thans zover gereed gekomen dat het deelnet Zuid- Nederland in 1969 kan worden berekend. Centraal Teken- en Opleidingsbureau Van de 88 cursisten slaagden er 69. Aan het einde van het verslagjaar waren 96 cursisten in opleiding. Bij de afdeling Assistentie neemt het aanbod van werkzaamheden door de ruil verkavelingsdienst steeds toe, waar tegenover staat dat de opdrachten afkomstig van de bureaus van de landmeetkundige dienst in aantal en betekenis afnemen. Het C.T.O. fungeerde als schakel tussen de bureaus van de landmeetkundige dienst en het rekencentrum van de Koninklijke Neder- landsche Heidemaatschappij in verband met de verwerking van op mark-scanning-formu- lieren opgenomen gegevens aan tachymetrische hermetingen. Fotogrammetrische Dienst Voor hermetingsobjecten werd 16.200 ha ge- kaarteerd en voor ruilverkavelingobjecten 66.560 ha. Het totaal aantal langs fotogram- metrische weg gekaarteerde bladen sedert de instelling van het bureau van de Fotogram- metrische Dienst bedraagt thans 4.335 stuks, een gebied omvattende 413.438 ha. B.N. 205

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 13