het waterschap „Het Ambacht van Westfries land". Het huidige polderpeil waarborgt ech ter geen voldoende ontwatering. Wat de ont sluiting betreft is „Het Grootslag" een karak teristiek vaargebied. De enige weg die het ge bied doorsnijdt loopt van Grootebroek naar Andijk. Voor ontsluiting van de percelen doet deze weg nagenoeg geen dienst. Voor het be reiken van de cultuurgrond is men aange wezen op de talrijke vaarsloten, hetgeen een efficiënt gebruik van grond, arbeid en kapi taalgoederen in de weg staat. De infra-structurele werken gaan in beteke nis en omvang boven het landbouwbelang uit. Zij zijn niet alleen een eerste aanzet voor het streekplan Westfriesland-Oost. Bovendien zijn zij van betekenis voor uitvoering van be stemmingsplannen van de Grootslaggemeen- ten. Naast de rijksoverheid en de direct be langhebbenden zullen daarom ook derden in de projectkosten delen: provincie, gemeenten, waterschappen en nutsbedrijven. De arbeidsproduktiviteit in het Grootslag wordt sterk geremd door de verouderde pro- duktie-omstandigheden. Slechts ingrijpende wijziging van de structuur van het gebied kan baat brengen. Dit houdt in dat het vaartrans- port zal moeten worden vervangen door rij- transport. Daartoe is een stelsel van hoofd- ontsluitingswegen en plattelandswegen ont worpen. De dorpen van De Streek zullen daar mede tevens uit verkeerstechnische moeiliik- heden worden verlost. Er zal een mogelijk heid open blijven voor aanleg van een hoofd verbindingsweg van Enkhuizen naar de rijks weg AmsterdamLeeuwarden. Voorts zal een aansluiting tot stand worden gebracht met de polders Wieringermeer, de Vier Noorder Koggen, de Drieban en de Markerwaard. De plattelandswegen zullen de bedrijfspercelen moeten ontsluiten. De omschakeling van vaar- naar rijpolder en de bezwaren van het hoge peil moesten wel tot een reconstructie van de waterstaatkundige toestand in het gebied leiden. Deze bestaat uit een belangrijke peilverlaging, het stichten van een nieuw gemaal te Andijk, dat de huidige ge malen aldaar en te Broekerhaven zal vervan gen en het aanpassen van het huidige water- lopenstelsel aan de nieuw ontstane situatie. Kavelinrichtingswerken beogen de kavels een zodanige vorm en afmeting te geven, dat deze voor een doelmatige exploitatie geschikt wor den. Er zal naar worden gestreefd de tot één bedrijf behorende percelen zoveel mogelijk samen te voegen. Overtollige sloten zullen worden gedempt. Indien een doeltreffende ver kaveling zulks wenselijk maakt, zullen enkele bedrijfsgebouwen worden verplaatst. Toekomstig streekbos De veranderingen, die zich in het blok door omzetting van vaar- in rijpolder zullen vol trekken, zullen landschappelijke gevolgen hebben. Daarom is het nodig, dat zowel een landschaps- als een recreatieplan wordt uit gevoerd. Het eerste voorziet in een aan het gebied aangepaste beplanting; het tweede heeft de realisatie van enkele recreatiecentra op het oog, waaronder de eerste fase van het toekomstige Streekbos. Er zouden voorts in het ruilverkavelingsge- bied vier plaatsen van oudheidkundige waarde voor bewaring voor het nageslacht als cul tuurhistorisch monument in aanmerking kun nen komen. Het betreffen terreintjes, waarin naast nederzettingsresten, ook begravingen en grafheuvels zijn vastgesteld. De plaatselij ke ruilverkavelingscommissie zal daarover t.z.t. in overleg met de Rijksdienst van het Oudheidkundige bodemonderzoek treden. Kosten Als de stemming ten gunste van de ruilverka veling „Het Grootslag" uitvalt, zal voor uit voering der ruilverkavelingswerken een be drag van 82,5 miljoen gespreid over 10 a 12 jaren nodig zijn. Daarvan zal het Rijk een 67 dit is 55 miljoen voor zijn reke ning nemen. Van de resterende rond 33 zal 21,3 mil joen door de gezamenlijke eigenaren moeten worden opgebracht, terwijl 6,1 miljoen door „derden" zal worden besteed aan recreatie voorzieningen, utiliteits- en waterbeheersings- werken. Buiten beschouwing van het totaal ad 82,5 miljoen der ruilverkavelingskosten, zijn gelaten de kosten van aanleg der Marker- waardweg en aanverwante werken en van ver betering van wegen in het Ambacht van West- Friesland, genaamd Drechterland, welke kos ten door de Provincie Noord-Holland samen met dit waterschap, resp. door dit waterschap alleen zullen worden gedragen. Het plan is er op gericht, met de voorgestelde verbete ringen op het gebied van de ontsluiting, de waterbeheersing en de kavelinrichting, de land- en tuinbouwbedrijven in het Grootslag tot een doelmatige bedrijfsvoering in staat te stellen en de gehele streek tot welvaart te strekken. 208

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 16