RAYONBIJEENKOMST EINDHOVEN Op dinsdag 11 november a.s. zal in Eindhoven een rayonbijeenkomst voor het District Zuid worden gehouden voor de leden van de NLF en het NGL. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer Ir. J. de Boer, g.i. een inleiding houden over de mo gelijkheden en toepassingen van de tafelcom puter „Olivetti 101" bij landmeetkundig rekenwerk. De rayonbijeenkomst zal worden gehouden in hotel „De Cocagne", Vestdijk 47 te Eind hoven. Dit hotel ligt op plm. 5 minuten lopen van het N.S. station. In de directe nabijheid zijn ruime parkeervoorzieningen. Aanvang: 8 uur. De Rayoncommissarissen Zuid PROMOTIE IR. J. C. O. VAN GIJSEN Op vrijdag 26 september 1969 promoveerde ir. J. C. O. van Gijsen tot doctor in de land bouwwetenschappen op het proefschrift geti teld: „Optische Distanzmessung: Doppelbild oder Distanzfaden". Als promotor trad op prof. A. Kruidhof, hoogleraar in het landme ten en waterpassen. Korte inhoud van het proefschrift Rond de eeuwwisseling probeerde men de dradenafstandmeting te gebruiken voor nauw keurige lengtemeting (1 a 2 cm op de 100 m). Dit lukte niet omdat door de scherpstelling slechts een nauwkeurigheid bereikt kon wor den van 3 a 4 cm. Dit wordt veroorzaakt doordat met het menselijk oog geen betere scherpstelling te bereiken is. Men is toen gekomen tot de dubbelbeeldaf- standmeting, waarbij de scherpstelling geen rol speelt. Fouten bij deze manier van lengte meting werden geweten aan onregelmatig heden in hoornvlies en ooglens. Het proefschrift gaat uitvoerig in op deze fouten en toont aan dat het niet het oog is dat deze fouten veroorzaakt maar de kijker en het prisma. Systemen die deze fouten niet hebben worden onderzocht. Deze systemen hebben ook nadelen, vooral bij toepassing van fotografie, zodat hiervan geen oplossing te verwachten is. Het probleem van de scherpstelling bij de dradenafstandmeter is uitvoerig onderzocht. Uit ongeveer zesduizend waarnemingen is een formule gevonden voor het verband tussen de standaard-afwijking in de scherpstelling en de optische gegevens van de kijker. De con stante in deze formule heeft voor ieder oog een eigen waarde. Door het plaatsen van een diafragma op een zeer bepaalde plaats in de stralengang van de kijker wordt de invloed van de scherpstelling op de nauwkeurigheid van de lengtemeting praktisch geheel uitge schakeld. Nu de dradenafstandmeting even nauwkeurig is als de dubbelbeeldafstandmeting gaat de temperatuur ook een rol spelen. Ook deze is uitvoerig behandeld. In een apart hoofdstuk wordt literatuur die zich met hetzelfde onderwerp bezighoudt aan een grondige kritiek onderworpen. Van de stellingen zijn vermeldenswaard: stelling 8: Het is voor een academische vor ming niet bevorderlijk het studieprogramma alleen te laten bestaan uit de leerstof, welke men voor de latere praktijk strikt noodzake lijk acht. stelling 9: De oecumene wordt niet bevorderd door aan de verschillen in geloofsopvatting tussen de christelijke kerken voorbij te gaan. Deze verschillen dienen juist onderwerp van bezinning te zijn. Korte levensloop van de promovendus Johannes Cornelis Obe van Gijsen werd ge boren op 21 januari 1923 in Alkmaar. Hij volgde de zesjarige H.B.S. aan het R.K. Ly ceum in die plaats. In 1940 ging hij naar Wa- geningen. Tot begin 1943 studeerde hij tuin bouw. Na een onderbreking van 3 jaar (hij werkte als dwangarbeider in de omgeving van 209 O ,G V i

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 17