Ponskaarten in punten door Ir. H. L. Rogge, hoofdingenieur van het Kadaster te Eindhoven. 61. Mutatis mutandis gelden analoge be schouwingen t.a.v. hypotheekoverzichten. Op 29 („Pacht-R 1") staan ook nog de AVN's van de betrokken pachters (gebruikers) en dat van de verpachter (eigenaar). Tenslotte is ook de percelenlijst nog een keer afgebeeld (bijlage 30). Dit is hetzelfde voorbeeld als dat van Bijlage 18, maar de regels zijn thans „vol" (aange vuld). Ook is SK van 51 thans 54 geworden! 62. Bijlage 24 bevat tevens ruimte ter bereke ning en notering van de „ingedeelde" grootte der „eenheden" waarover in punt 58 werd gesproken. De berekende grootten worden in „ongec.(orrigeerde) grootte" genoteerd, de in gedeelde grootten in de kolom „grootte". Te vens moet de kolom voor „schatting" (aard en bedrag, 5 en 68) worden ingevuld. De I.B.M. berekende uit schatting maal grootte de (toe- delings)waarde. Ook sommeerde men daar deelgroottes en aeelwaarden tot subtotalen (per pachter, c.q. gebruiker) en eindtotalen (per perceel). Deze bewerkingen zijn thans over bodig geworden. Aan het C.T.O. van het Ka daster te Apeldoorn bevindt zich een computer van het merk „Zuse", waarin die berekeningen (mèt die van de schattingsbedragen) automa tisch (via planimetrering en „intoetsing" van de „klassewaarden") worden bewerkstelligd. Zie het artikel van Ir. A. H. v. d. Most in de „Ruilverkavelingsbode" (doorlopend) nr. 41, blz. 17. Het resultaat van de daar beschreven „Z 25" en „Z 80" komt in (papieren) pons band. Die wordt door de I.B.M. omgezet in ponskaarten. En wel kaarten SK 53. Het in vullen van een ponsdocument met regels, over eenkomend met kaarten SK 52, en met kaarten SK 53, voorzover het hypotheken en servi tuten betreft, blijft evenwel onontkoombaar! De band bevat alleen gegevens m.b.t. de schat ting en het gebruik (pacht). Op bovenomschre ven wijze (vgl. punt 59) worden de uit de band door „conversie" ontstane kaarten SK 53 met de overige gecombineerd, zodat tenslotte hetzelfde resultaat bereikt wordt, als beschre ven in punt 60. N.B. Als „bijprodukt" bij de schattingsverwer king wordt de „Lijst van Rechthebbenden" verkregen. Deze is bij dit systeem een kopie van (een deel van) het „Register R 1 cum annexis" (R 1 c.a.; vgl. Bijlagen 25 t/m 29). Uit de „R 1 c.a." wordt daartoe de „Pacht- R 1" geweerd! 63. Hoeveelheid werk en kosten. Voor een ruilverkaveling als „De Lollebeek" (Limburg, ong. 12.000 ha) waren 10.000 perceelkaar- ten en 30.000 NAW- en ZR-kaarten nodig. Nu vervaardigt een ponster per dag tussen de 800 en 1200 kaarten (hangt af van de hoe veelheid te verponsen „informatie", m.a.w. hoe „vol" een ponskaart wordt; bij NAW- kaarten is dat natuurlijk nogal variabel). Met de verponsing van alle p.d.'s voor de stemming waren derhalve 40 ponsdagen gemoeid. Na de stemming kwamen hier nog bij: 5000 NAW- en ZR-kaarten (pacht- en hyp.geg. en „louter-pachters", c.q. hyp. hou ders), en 50.000 kaarten SK 52 en 53 10.000 SK 52, en 40.000 kaarten SK 53). Totaal dus nog eens 45 ponsdagen. Totaal-generaal derhalve 80 a 90 ponsdagen. Ook het invullen der p.d.'s kost echter tijd. Met alles wat daaraan vastzit, mag men de duur daarvan op ong. 10 maanden stellen. D.w.z. man („vrouw")-maanden! Het aan een bepaald onderdeel bestede aantal manuren is groter dan bij de „klassieke" methode. Dat 195

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 3