„onbepaaldheid" op. Er zijn bijv. n details mogelijk. Bij individu 1 komt detail x voor, bij individu 2: ij, bij 3: x ij. Of een andere willekeurige (onbepaalde) combinatie, of hele maal geen detail, want dat is regel. Details (BP e.d., Hypotheken enz.) zijn uitzonderingen, geen regel! Welnu, bij de opzet vormen die „uitzonderingen" nog een groep. Men denkt er dus aan. Bij bijhouding (mutatieverwer king) komen ze nog slechts incidenteel voor. Dit betekent een foutenbron. Want dan let men er niet meer (voldoende) op. 76. Tenslotte moet nog worden opgemerkt dat weliswaar het aantal „Groeperingsmogelijk heden" onbegrensd is (punt 73), maar dit be tekent niet dat incidenteel elke gewenste groe pering van voorhanden gegevens ad hoe moge lijk is. Zo'n groepering vereist nl. een apart programma. Dat stampt men niet zo maar uit de grond. 77. Men zal zich bij de mechanisatie, wil deze zinvol en betaalbaar blijven, derhalve moeten beperken tot de onontbeerlijke (grond)gege- vens, zonder veel details, met zo weinig moge lijk „onbepaaldheden". Eh tevens tot het op stellen daaruit van een beperkt aantal, onont beerlijk geachte overzichten. Ook al om de „papierlawine" in te dammen. Een soort „Grootst Gemene Deler" of „Geraamte (Fra me)" dus. Details en onbepaaldheden die overblijven (men kan ze natuurlijk niet veronachtzamen) zal men daarin met de hand moeten aanbren gen en verwerken. Plotselinge behoefte aan een in het programma niet voorziene groepering van voorhanden gegevens zal met de pen of de schrijfmachine moeten worden bevredigd. Zonder deze beperkingen wordt mechanisatie van de Ruilverkavelingsadministratie (in wij der verband van „Het Kadaster") economisch onverantwoord, naar mijn mening. Waarin deze beperkingen zullen bestaan, en waaruit (uit welke overzichten) het resultaat van de mechanische verwerking der overschie tende gegevens (de „romp" of het „frame") zal bestaan, hangt af van het resultaat van bovenbedoeld beraad (punt 74). Daarop kan thans en hier nog niet worden vooruitgelopen. Ook daarover kan wellicht t.z.t. iets meege deeld worden. Literatuur 198 Afkortingen 1. AVN Alfabetisch Volgnummer 2. B.L. Belemmeringen wet Landsverdediging 3. B.P. Belemmeringenwet Privaatrecht 4. B.W. Burgerlijk Wetboek 5. C.D. Cultuurtechnische Dienst 6. HVN Hulp-Volgnummer 7. I.B.M. Internationale Bedrijfsmachine Maat schappij 8. M. (beschermd) Monument 9. NAW Naam-Adres-Woonplaats 10. NKPD Naamkaart-Ponsdocument 11. N.W. (percelen vallende onder de) Natuur- schoonwet 12. N.W.O.P. als 11, doch tevens opengesteld voor het publiek 13. O.G. (Recht van Opstal t.b.v.) olie- of aardgasverwerkende (of produceren de) industrie 14. p.d. ponsdocument 15. Rvk Ruilverkaveling(sdienst) 16. SK Soort Kaart 17. ZR Zakelijk Recht 7. 10. Studiebrochure over het I.B.M.-ponskaartensysteem (I.B.M. Reg. nr. 9640024). I.B.M. Administratie Deel 1: machines (I.B.M. Reg. nr. 9640237.) Deel 2: toepassingen (I.B.M. Reg. nr. 1620591.b.). Bull-General Electric, Computers (ref. nr. 00.42.083.H.). R. Lohberg en T. Lutz, Hoe werkt een Computer (Kluwer). M. Euwe, Inleiding tot Computer en Automatise ring (Samson). P. L. Latour, Elektronische Rekenmachines (Marka 15). G. Meyer, Rekenmachines (Marka 35). Automatisering en Overheid (Marka 52). Een halve eeuw Postcheque- en Girodienst (Marka 80). L. Polak, De nieuwe wereld der automatic (Phoenix-Pocket, de Haan).

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 6