Mobiele torens voor meetkundig gebruik 1 door M. Hooyberg Inleiding Hoge punten zijn bij de landmeetkundigen al tijd in trek geweest, zoals berg- en heuvel toppen, watertorens, hoge flatgebouwen, kerktorens, enz., die van vaste punten wor den voorzien en in coördinaten worden be paald. Waren geen hoge punten aanwezig, dan werden o.a. in de V.S. speciale torens voor meetkundig gebruik ingezet, zoals de „Bilby"- toren. De eisen voor deze torens zijn: hoog, beklim- baar en met trillingvrije opstelpunten voor in strumenten. De Amerikaanse firma North Products Inc. construeerde een lichtgewicht toren voor meet kundig gebruik, die verschillende voordelen biedt boven de bestaande torens voor dit doel, namelijk: 1. vervoersmogelijkheid in enkele kleine kis ten; 2. montage op elke willekeurige plaats in korte tijd; 3. ongevoelig voor temperatuurwisselingen; 4. gemakkelijke vervanging van onderdelen. North Products toren T-1000 De firma Hunting Surveys and Consultants (England) Ltd., heeft zes-T-1000-torens aan gekocht en ingezet bij het gigantische geode tische project „Saoedi Arabië". Dit project omvat o.a. het leggen van een circa 12.000 km veelhoeksnet van de eerste orde. In Engeland werden de torens gecontroleerd en samen met het verdere instrumentarium vervoerd in een gecharterde Douglas DC-7 naar Djeddah in Saoedi-Arabië. Montage De T-1000 bestaat uit twee delen: een binnen- toren, waarop de instrumenten gemonteerd worden en de buitentoren met het waarne mingsplatform. (Zie figuur 1.) 201 Dit artikel verscheen eerder in het Polytechnisch Tijdschrift, editie Bouwk. en Water- en Wegenbouw van 18-4-1969. 2. Aankomst van de T-1000 meettoren. 3. De toren wordt met het hydraulische systeem in de verticale positie gebracht.

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 9