I ciaal bij gebruik in gebieden niet ver uit de kust: de strookwijdte is klein, bijgevolg gro tere nauwkeurigheid van de te bepalen positie. De golf bandbreedte is zeer klein, ca. 100 cy cles; de kuststations zijn compact en gemak kelijk te transporteren en op te richten, bo vendien kan de gehele uitrusting op 24 V. accu's opereren. Ook de installatie op het meet- schip zelf is vrij eenvoudig en bestaat slechts uit een kleine ontvanger, welke tevens de beide decometers bevat. De verbindingen welke zich in de open lucht bevinden, zijn slechts die, welke leiden naar de zweepantenne, die in het verlengde van de waarnemingslijn naar het meetpunt is ge plaatst en één die de verbinding tot stand brengt naar 24 V. batterijen. De twee tellers geven hyperbolische coördinaten aan, welke kunnen worden geplot op kaarten, waarop de diverse patronen zijn getekend. Bovendien is een tekenautomaat met een stift beschikbaar, welke direct de juiste positie van het meetschip aanduidt op een langzaam be wegende kaarteringsrol. Door dit hulpmiddel is het kaarteren met de hand volledig tot het verleden gaan behoren. Het kiezen van de plaats van de stations aan de kust Het plaatsen van de zend- en relayeerstations was gezien de toestand van het terrein niet eenvoudig. Met uitzondering van enkele zandstrandjes bestond het gehele gebied uit mangrovebossen en moerassen. De juiste positie was dan ook gebonden aan de hierna genoemde voorwaarden en omstan digheden: a. de grootste nauwkeurigheid van plaatsbe paling in de geul welke uitgebaggerd diende te worden; b. zo min mogelijk vast land binnen het zendbereik van de zenders; c. een stel positielijnen zo te krijgen, dat de ze ongeveer evenwijdig zouden lopen aan de lengterichting van de te graven geul, waarbij dus verkregen werd, dat de plaats bepaling over de dwarsrichting van de geul zo nauwkeurig mogelijk was. Boven dien verkreeg men dan, dat de rol in de tekenautomaat zo min mogelijk vervangen behoefde te worden. Het geheel resulteerde in een opzet als aange geven op de bijgaande kaart (fig. 2), waarbij op Deadman Island het „master" station werd opgericht. Het „red" station op Fouche Point en het „purple" station langs de zuidkust van Bonny Island. Aangezien de gehele uitrusting van Hi-Fix eenvoudig te hanteren was, behoefde voor het oprichten van bovengenoemde stations (een hutje van 8' x 8' voor ieder station) geen groot gebied te worden opengekapt. In deze hutjes bevonden zich de elektronische uitrusting en een kleine dieselgenerator, welke de batterijen kon opladen. Het bouwen van en installeren in een hut duurde één dag. Het onderhoud van ieder station, het laden der batterijen enz. was toevertrouwd aan vier Nigerianen. De werk tuigkundige van Decca bezat op Bonny Estate een controle-ontvanger, waarmede hij een on afhankelijke controle kon uitoefenen. Landmeetkundige gegevens Voor het bepalen van de stations in coördi naten werd een driehoeksmeting uitgevoerd, waarbij Bonny-, Deadman's Island en Fouche Point als driehoekspunten waren opgenomen. De nauwkeurigheid van deze driehoeksmeting was 1 25000. „Purple" station was verbon den met deze meetkundige grondslag door een veelhoek met een nauwkeurigheid van 1 15000. De coördinaten werden berekend in de transversale mercatorprojectie, terwijl voor het gehele gebied een gemiddelde schaal- factor werd aangehouden. De lengte van de „rode" basislijn was 14.333,3 meters (red base naar master station), de lengte van de „purple" lijn was 11.728,9 me ters (purple base naar master station). Voordat het permanente „Hi-Fix" net was ge ïnstalleerd, werden de volgende voortplan tingssnelheden afgeleid: 220 2»vlfcjL, Veelhoeksmeting in een tropisch regenwoud, betekent vaak: veel kappen, veel transpireren en weinig meten.

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 4