LANDBOUWBEGROTING 1970 Voor uitbetaling op grond van bestaande en nieuwe verplichtingen, zowel bij de bedrijfs beëindiging als bij de maatregelen voor de ontwikkeling van de landbouw, heeft de minis ter van landbouw en visserij voor 1970 57 miljoen tegen 54 miljoen in 1969 be paald als bijdrage aan de Stichting Ontwikke- lings- en Saneringsfonds voor de Landbouw. Blijkens de Memorie van Toelichting bij de Landbouwbegroting-1970, wil minister Lardi- nois de prioriteit onderstrepen, die aan de fondswerkzaamheden in het kader van het structuurbeleid voor de landbouw dient te worden toegekend. De minister is van mening, dat op deze wijze het bestuur van het O. en S.- fonds voldoende armslag kan worden geboden voor een doeltreffend beleid. De minister van landbouw en visserij consta teert met voldoening, dat na aanvankelijke aarzeling, het ontwikkelingsgebied van het O. en S.-fonds duidelijk gestalte heeft gekre gen in een groot aantal concrete en belang wekkende experimenten en regelingen ter be vordering van de structurele ontwikkeling van individuele bedrijven. Naast de regeling voor het rooien van verouderde appel- en pere boomgaarden, die een groot succes is gebleken, wordt in de Memorie van Toelichting een twintigtal nieuwe regelingen en experimenten opgesomd, terwijl nog een groot aantal nieuwe projecten in voorbereiding is. Bedrijfsbeëindiging De bewindsman verwacht in de toekomst weer een stijging van het aantal aanvragen tot deel neming voor de bedrijfsbeëindiging, waarvan de opzet uit structureel oogpunt juist wordt geacht. Op vele zich niet ontwikkelende land bouwbedrijven zonder levensvatbaarheid op langere termijn, kan onder de tegenwoordige omstandigheden door het achterwege blijven van investeringen, met een slechts gedeeltelijke betaling van eigen arbeid en bij een niet te hoog behoeftepatroon nog wel een redelijk in komen worden verkregen. Er zal echter, al dus de minister, een moment aanbreken waar op aan bedrijfsbeëindiging door deze groep zelfstandigen, mede gelet op de structurele ontwikkeling in de landbouw, niet valt te ont komen. ONTWIKKELINGS- EN SANERINGS FONDS VOOR DE LANDBOUW De minister van landbouw en visserij heeft het besluit goedgekeurd van het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Sanerings fonds voor de Landbouw, de beëindigings regeling op enkele onderdelen te verbeteren. Op gemotiveerd verzoek van de aanvrager van de beëindigingsvergoeding kan thans het bestuur de maandelijkse vergoeding vervan gen door een gekapitaliseerde uitkering ineens. Anderzijds kan, eveneens op gemotiveerd ver zoek van de aanvrager, voor de categorie aan vragers van 50-65 jaar, de vergoeding ineens worden omgezet in een maandelijkse vergoe ding tot en met de maand, waarin de 65-jarige leeftijd wordt bereikt. Tot deze wijziging is besloten om de uitbetaling van de beëindi gingsvergoeding meer te kunnen afstemmen op de bijzondere behoefte van de beëindiger. Een tweede wijziging betreft een correctie op het puntensysteem, aan de hand waarvan de bedrijfsomvang wordt gemeten. Op basis van de in de afgelopen periode opgedane ervaring is het puntensysteem op enkele onderdelen ver beterd. Tuinbouw onder plat glas zal op de zelfde wijze worden gewaardeerd als tuin bouw onder staand glas, hetgeen een aanmer kelijke verhoging betekent van het aantal pun ten per ha. Eveneens zijn verhoogd de catego rieën bloembollen (excl. gladiolen) en pit- en steenvruchten, asperges, uien en koolsoorten. De teelt van witlof is in waardering gelijkge steld aan de teelt van hakvruchten. Het pun- tenaantal voor witloftrekken zal voor elke aanvrage door het bestuur afzonderlijk wor- 260

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 20