Afscheid van de heer W. F. den Hengst als Directeur van de Topografische Dienst Op 31 december 1969 beëindigde de heer W. F. den Hengst zijn ambtelijke loopbaan en trad hij af als directeur van de Topografische dienst. In feite nam hij al eerder afscheid nl. op vrijdag 19 december 1969 toen tijdens de ochtenduren een bijeenkomst werd gehouden van alle leden van het personeel en hij 's middags vrienden, bekenden en relaties persoonlijk de hand kon schudden tijdens een receptie in de cantine van de Topografische Dienst. De heer den Hengst kwam met het kaarterings- werk in aanraking toen hij in oktober 1930 als tweede luitenant werd gedetacheerd bij de Mili taire Verkenningen, nadat hij tussen 1922 en 1928 tot officier was opgeleid in Kampen en Breda en twee jaar had gediend in Arnhem. Bij de afdeling Militaire Verkenningen die toen nog niet verenigd was met de Topografische Inrichting, verrichtte hij met 14 collega's onder de leiding van Majoor Brückel, verkennings werkzaamheden waarvan de resultaten werden ingetekend op verkleinde, gecombineerde ka dastrale kaarten. Nadat in 1932 de Topografische Dienst ont stond door samenvoeging van de afdeling der Militaire Verkenningen en de Topografische Inrichting, bleef de heer den Hengst als officier werkzaam bij deze dienst en werd hij belast met de opleiding van de topografen, burgerambte naren, die de taak van de officieren-verkenners overnamen. 24 Tijdens de mobilisatie- en oorlogsjaren kon hij zich wegens troependienst en krijgsgevangen schap nauwelijks meer bezighouden met kaar- teringsarbeid doch zeer kort na de bevrijding in 1945 keerde hij terug naar de Topografische Dienst die toen, nogal gedecentraliseerd, door de Duitse bezetters in Utrecht was geplaatst. In 1947 ging de heer den Hengst over in burger dienst bij de Topografische Dienst en werd hij benoemd tot secretaris. In deze functie gaf hij al gauw blijk van zijn organisatorische gaven toen in 1948 de Dienst werd verhuisd van Utrecht naar de huidige gebouwen aan de Westvest te Delft. In 1954 ontving hij zijn benoeming tot hoofd van de Opnemingsdienst en in 1960 tot direc teur, als opvolger van de heer J. H. Bramlage. Met het aftreden van de heer den Hengst neemt de laatste directeur die via een militaire oplei ding deze rang bereikte, afscheid. Zijn opvolger, ir. J. A. C. E. van Roermund, volgde de opleiding aan de Technische Hoge school te Delft, die hij in 1951 afsloot met het behalen van het diploma van geodetisch inge nieur. Als het meest opmerkelijke feit tijdens de perio de, dat hij fungeerde als directeur, moet de heer den Hengst ongetwijfeld zien de moeilijkheden die hij heeft moeten overwinnen tijdens de veelvuldige, zeer gecompliceerde en vaak moei lijke besprekingen betreffende de productie van De heer WF. den Hengst.

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 24