de civiele topografische kaarten op de schalen 1 10.000 en 1 25.000. Daarbij heeft hij zich doen kennen als een vast houdend onderhandelaar die, zich gesteund wetende door zijn medewerkers, op voortreffe lijke wijze langs vele lastige klippen wist te laveren. Hij deed daarbij enkele malen niet tevergeefs een beroep op bevriende autoriteiten en collega diensten. Dat hij nog juist voor het beëindigen van zijn ambtelijke carriëre mocht meemaken dat deze discussies succesvol konden worden afgesloten, zal hem ongetwijfeld zeer veel genoegen hebben geschonken. De heer den Hengst deed zich kennen als een directeur die er grote waarde aan hechtte, dat er werd gewerkt in een goede sfeer en verstand houding. Zijn beminnelijk optreden werd even zeer gewaardeerd in de vele commissies waarvan hij deel uitmaakte w.o. de Army Maps Working Party, de Rijkscommissie voor Geodesie, het Algemeen Bestuur van het Koninklijk Aard rijkskundig Genootschap, het bestuur van de Kartografische Sectie, bestuur en verschillende commissies van de Wetenschappelijke Atlas van Nederland en commissie D van de OEEPE. Ook daar maakte men gaarne gebruik van zijn adviezen, organisatorische gaven en nuchter oordeel. In 1965 mocht hij als directeur het 150-jarig bestaan van ds Topografische Dienst vieren. Gedurende zijn loopbaan tussen 1930 en 1969 maakte hij vele belangrijke veranderingen mee in de werkwijze bij de kaartvervaardiging. In het begin de invoering van de fotogrammetrie bij het vervaardigen van topografische kaarten, het tekenen op plastic materialen, het invoeren van het U.T.M.-vierkantennet op de nederlandse topografische kaarten, de toepassing van offset druk, het gebruik van luchtfoto's bij de ver kenningen in het terrein en gedurende de perio de dat hij optrad als directeur, gaf hij zijn volle medewerking aan het volledig invoeren van de graveermethode op polyestermaterialen, de toe passing van de nieuwe methode van generali satie, de blokvereffening en de invoering van een nieuwe wegenclassificatie. Hij gaf mede de stoot tot een volledige ver nieuwing van het machinepark in de offset drukkerij. Hij mocht de nieuwe kaart van ons land op de schaal 1 250.000 ten doop houden en gaf daarnaast de stoot tot een studie betreffende vernieuwing van de kaartinhoud van de kaart 1 25.000, een onderwerp dat thans nog vol ledig in studie is en bij zijn opvolger ongetwij feld in goede handen zal zijn. Resumerend kan de heer den Hengst onge twijfeld op een zeer geslaagde loopbaan in dienst van de topografische kaart terugzien als hij vanaf 1 januari 1970 van een welverdiende rust geniet, naar wij hopen in het bezit van een uitstekende gezondheid. Ir. L. van Zuylen. BRUNSVIGA - THALES GEO Einfach- u. Doppel-Rechenmaschinen F. H. FLASDIECK 25 Ir. J. A. C. E. van Roermund. fabrikneuwertig, mit 1 Jahr Garantie, sofort lieferbar. D 56 Wuppertal - Barmen Futterstr. 17 - Tel. (02121) 59 50 00

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 25