aangepakt en uitgevoerd moeten worden. Zoals gebruikelijk is deze bijeenkomst na overleg en in samenwerking met de Nederlandse Landmeet kundige Federatie georganiseerd. Wij hopen, dat er van alle kanten veel belang stelling zal zijn. De commissie voor Rayonbijeenkomsten in Zuid-Holland van het Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde, E. Draisma (VMDR) A. de Klerk (VTAK) C. H. Stoute (VVL) Op 17 november j.l. kwamen in het gebouw van het Noordelijk Technisch Wegenbouwcentrum bden van de NLF en het NGL uit de drie noordelijke provincies bijeen voor een rayon bijeenkomst, die georganiseerd werd in samen werking met Olivetti Nederland N.V. en ge wijd was aan de tafelcomputer. Ir. J. de Boer van de Landmeetkundige Dienst der gemeente Amsterdam hield een voordracht over „De plaats van de tafelcomputer tussen de elektronische rekenmachines en de grote com puters". De spreker gaf een overzicht van de momenteel op de markt zijnde tafelcomputers, waarbij hij niet alleen de mogelijkheden be sprak die de verschillende machines bieden, maar ook de beperkingen die men aan het ge bruik er van moet stellen. Ten opzichte van de elektronische rekenmachi nes heeft b.v. een Olivetti P 101 die in deze bijeenkomst uiteraard de meeste aandacht kreeg, als voordeel de programmeerbaarheid en de mogelijkheid dit programma extern vast te leg gen op magneetkaarten. In zo'n programma kunnen logische beslissingen worden genomen, waardoor de machine automatisch het pro gramma kan onderbreken en weer vervolgen op een ander, vooraf bepaald punt van het pro gramma. Men kan deze mogelijkheid benutten om een gedeelte van een programma meerdere keren te herhalen, om verschillende program ma's of sub-programma's te kiezen of wel deze te laten kiezen door de machine aan de hand van een bepaald rekenresultaat. Deze mogelijk heden ziet men fraai gedemonstreerd bij een berekening volgens de iteratie-methode. De machine herhaalt telkens de berekening en ver gelijkt de uitkomst met de vorige. De herhaling gaat niet verder wanneer de uitkomsten gelijk blijken te zijn of slechts een verschil opleveren, dat kleiner is dan een van te voren in het pro gramma vastgelegde tolerantie. Ten opzichte van de grote computers heeft de tafelcomputer als voordelen: niet groter te zijn dan de meeste andere kantoormachines, ge makkelijk programmeerbaar te zijn in een vlug aan te leren eenvoudige lineaire programmeer taal, ten allen tijde beschikbaar en gezien de geringe uitgebreidheid van de meest voorko mende landmeetkundige berekeningen ook goed koper te zijn. Door de tafelcomputer als hulp eenheid van de grote computer te gebruiken kunnen ze elkaar echter uitstekend aanvullen. Spreker uitte de wens, dat de capaciteit van de tafelcomputers nog iets opgevoerd zou worden. Dit zou dan niet in de eerste plaats gezocht moeten worden in opvoering van het aantal registers bestemd voor programma-instructie of voor het opslaan van getallen, doch in een meer uitgebreide interne programmering, zodat men b.v. de goniometrische functies direkt zou kunnen aanslaan op de machine, zoals bij een enkel type reeds het geval is. Het bezwaar dat de uit de machine komende telstrook nogal onhandelbaar is in een archief, terwijl men op de strook moet aantekenen waarop de getallen betrekking hebben is bij de nieuwe P 203 tafelcomputer van Olivetti onder vangen. Deze machine heeft de mogelijkheid een tekstomschrijving te geven en op formulie ren te schrijven op van te voren vastgestelde plaatsen. Na de pauze werden de aanwezigen in de ge legenheid gesteld kennis te nemen van de moge lijkheden, die de Olivetti P 101 heeft, vragen af te vuren op en problemen voor te leggen aan de vertegenwoordigers van Olivetti. Ir. W. H. de Vos sloot de avond met een woord van dank aan de inleider en de demonstrerende firma. W. Houtman. Op 11 november 1969 waren ongeveer 50 collega's aandachtige luisteraars en kritische vragenstellers op de rayonbijeenkomst te Eind hoven. De heer Ir. J. de Boer gaf deze avond een uit eenzetting over de mogelijkheden en de toe passingen in de landmeetkunde van de tafel computer „Olivetti P 101". Na een korte historische beschouwing over de ontwikkeling van de landmeetkundige reken- Verslag rayonbijeenkomst te Groningen Verslag rayonbiieenkomst Eindhoven 30

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 30