matiesystemen, waaraan men op gemeentelijk niveau denkt. De behoeften van de gemeenten aan informatieverwerking en het verkrijgen van de benodigde bestuurlijke informatie vallen in zes geautomatiseerde systemen uiteen. Door een bundeling van krachten waarbij men geza menlijk de benodigde programma's ontwikkelt en tracht te komen tot regionale computercen tra met de benodigde grote computersystemen, wil men pogen het gebruik van deze program ma's binnen het bereik van alle gemeenten te brengen. Per regio zou ook de leidingenregistra tie aan het regionale computercentrum kunnen worden opgedragen. De landmeetkundige wereld is naar ik meen het meest geporteerd voor het onderbrengen van de leidingenregistratie bij de Rijksdienst van het Kadaster. Ook het Kadaster beschikt over de noodzakelijke regionaal gespreide bu reaus. Aan het onderbrengen van de leidingen registratie bij het Kadaster dient mijns inziens een reorganisatie van deze dienst vooraf te gaan. Een aanpassing van de organisatie is nodig om een geïntegreerde inschakeling van moderne hulpmiddelen zoals computer en elek tronische tekentafel mogelijk te maken. Wil men in korte tijd het Kadaster geschikt maken voor het onderbrengen van de leidingen registratie, dan zal men er volgens mij goed aan doen gebruik te maken van de ervaring aanwezig bij organisatiebureaus en computer bureaus voor de ontwikkeling van computer systemen. SINGEL 28 AMSTERDAM TEL 020-248830 46 Het valt inderdaad niet mee, om van begin tot eind een schone, scherpe en bovendien nog nauwkeurige tekeningte vervaardigen. Als dit bovendien nog moet gebeuren op basismaterialen die niet voor hun taak berekend zijn, dan is het dubbel zo moeilijk. Waarom gaat u eigenlijk niet graveren? altijd gelijke lijnen, nooit variërend in dikte, scherpte of dekking. vele malen sneller en accuraten schone en haarscherpe reproducties. •volkomen maatvaste originelen. voorschetsen en voorcopiëren is mogelijk; alleen de gegraveerde lijnen reproduceren. Voor hen die toch met potlood en inkt willen werken, is er ook matte Stabilene tekenfilm of Stabilene white Opaque. Wilt u meer weten, belt of schrijft u ons even, gaarne willen wij u volledig documenteren. LITERATUURLIJST 1. Raakpunten van kadaster en bouwrecht - prof. mr. P. de Haan. Inleiding gehouden voor het Instituut voor Bouwrecht op 27 juni 1969. 2. Aandacht voor leidingenkadaster, waarin opgeno men een ingezonden stuk in de Nieuwe Rotter dammer Courant van prof. ir. G. F. Witt; Geo- desia 1964-9. 3. Leidingenregistratie Publieke Werken - J. F. van Weelden, maart 1968. 4. Plannen tekenen met behulp van een computer - I.B.M.-berichten no. 56 1969. 5. Computer en tekenkamer - Joh. de Vries - Infor matie jaargang 9 no. 9. 6. Kaartvoorziening van onder- en bovengrondse situaties in de civiele techniek - L. W. van der Muyzenberg Ing. Polytechnisch Tijdschrift 27 mei 1964. 7. Strassenkataster und Photogrammetrie - Werner Hensel. Zeitschrift für Vermessungswesen Band 87 nr. 6 1962. 8. Vooronderzoek Leidingenregistratie - R.A.E.T./ 3052. 9. Cartographic Data Banks - D. P. Bickmore. Carto graphic Techniques 6 september 1968. 10. Het beheer en de bescherming van ondergrondse leidingen. Het Tijdschrift der Koninklijke Neder- landsche Heidemaatschappij, 79e jaargang no. 9 september 1968. VH

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 10