gerust. Op dit moment zijn er, behalve marine schepen, naar schatting acht vaartuigen, ver spreid over de gehele wereld, van deze appara tuur voorzien. Op het principe van de werking van deze speciale satellieten wil ik niet verder ingaan. Dit zou een lezing op zichzelf worden. 4. Landmeten bij de exploitatie op het land Overschakelend naar het tweede punt van de verdeling der werkzaamheden op landmeetkun dig gebied, nl. die ten behoeve van de winning van aardolie, zal de onderverdeling van land en zee gehandhaafd blijven. 4.a. Veld- en terreinwerkzaamheden Exploratiewerkzaamheden beslaan over het al gemeen een vrij groot gebied. De exploitatie beperkt zich tot gebieden, die geologisch ge sproken de meeste perspectieven voor olie winning bicden en meestal zijn deze kleiner in omvang. Deze gebieden worden in het algemeen onder bepaalde voorwaarden uitgegeven en één van die voorwaarden - speciaal op het land - is dat het gebied zal moeten worden afgebakend. De opname en delimitatie van deze gebieden is een belangrijk werk voor de landmeter. Grensproblemen met regeringen of andere con cessionarissen zullen te allen tijde moeten wor den vermeden, en dit betekent dat aan deze winningsconcessiemctingen hoge eisen zullen worden gesteld. Voor het bepalen van de con- cessiegrenzen zal men weer zijn toevlucht nemen tot veelhoeksmeting, eventueel aangevuld met astronomische waarnemingen. De veelhoeken worden zoveel mogelijk in de buurt van de toe komstige grens gelegd, zodat het plaatsen van concessiepalen veelal direct vanuit de hoofd polygoon kan geschieden. Naast de algemeen topografische werkzaamhe den, zoals het uitbreiden van bestaande water- pas- en veelhoeksnetten, die dienen als basis voor uitzet- en kaarteringswerkzaamheden, zal in het winningsstadium het landmeetkundig werk in steeds grotere mate betrokken worden bij de uitvoering van technische projecten. Hieronder kan als belangrijkste genoemd wor den de voorbereidende werkzaamheden voor toegangswegen naar - en het bouwrijp maken van boorlocaties. Elke plaats waar zal worden geboord wordt al tijd in coördinaten opgegeven. De eerste voor bereidende werkzaamheden in het terrein zijn dan ook weer van landmeetkundige aard, waar bij de plaats van de boring binnen het kader van de reeds bestaande meetkundige grondslag in het terrein wordt vastgelegd. Nu komt het vrij veel voor dat de theoretische plaats waar ge boord moet worden, op grond van bestaande topografische omstandigheden minder gunstig is. Wanneer bijvoorbeeld blijkt dat veel grond moet worden verzet, zal de landmeter tijdig ad viseren waar de topografische omstandigheden gunstiger zijn. Voor de grondverzetberekening zijn metingen in x-, y- en z-coördinaten vereist. Daarnaast zullen vee! metingen en uitzetwerk- zaamheden verricht moeten worden ten behoeve van huizenbouw, opslagplaatsen, pijpleidingen, steigers, kleine fabriekscomplexen, garages enz. Deze objecten zullen later weer op kaarten moe ten worden verwerkt. De diverse typen kaarten (boorterreinkaarten, leidingenkaarten, etc.) va riëren in schaal van 1 500 tot 1 25.000. 5. Exploitatie op zee Bij de werkzaamheden ten behoeve van exploi tatie op zee zal men zonder uitzondering ge bruik maken van radiografische plaatsbepalings systemen, daar uitsluitend deze systemen een nog aanvaardbare nauwkeurigheid geven. De boorlocaties op zee zullen met boeien worden gemerkt, terwijl, wanneer er geboord wordt van drijvende booreilanden, ook het ankerpatroon beboeid zal worden. Omrekening van „radio grafische" naar geografische coördinaten en omgekeerd komt dan ook veelvuldig voor. In plaats van wegverkenning, een veelvuldig voorkomende bezigheid op het land, zal men bij exploratie op zee aandacht moeten schenken aan dieptepeilingen, stroomwaarnemingen, bo demonderzoek, golfwaarnemingen enz. Bij al deze werkzaamheden zal de plaatsbepaling zo veel mogelijk worden uitgevoerd met hetzelfde systeem en in dezelfde opstelling als tijdens het exploratiestadium, om de invloed van de „fixed errors" zo goed mogelijk te elimineren. Met be hulp van deze systemen kan men zich snel ver plaatsen, registratie van de positiebepaling is meestal eenvoudig en men weet praktisch op elk moment waar men zich bevindt. Daartegen over staat dat het werk op zee bijzonder kost baar is. Het navigatiesysteem is duur, het huren van een schip is aanmerkelijk duurder dan het huren van een auto en tijdens periodes van slecht weer kunnen enorme vertragingen op treden. 6, Werkzaamheden in contract Aan het begin van dit artikel is er op gewezen dat de landmeter bij een oliemaatschappij in aanraking komt met zeer veel facetten van de landmeetkunde. Afhankelijk van lokale omstan digheden worden de werkzaamheden door hem zelf uitgevoerd, dan wel uitbesteed aan firma's die het werk op contractbasis uitvoeren. Over 52

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 16