Studiedagen NGL 1970 de gehele wereld zijn er firma's te vinden die zich in een of ander onderdeel hebben gespe cialiseerd. Zo kent men ondernemingen die zich bezig houden met de fotogrammetrie, hydro grafie, meteorologie of zeebodemonderzoek. De bedrijfslandmeter blijft echter verantwoordelijk voor het uitgevoerde werk en zal zich dus een zodanige kennis van de verschillende facetten eigengemaakt moeten hebben, dat hij met de aannemers op gelijk niveau kan praten en kan beoordelen of het uitgevoerde werk voldoet aan de door hem van te voren gestelde eisen. Mijnheer de voorzitter, ik heb, in de mij op dit congres toebedeelde tijd getracht een overzicht te geven van dc veelomvatende werkzaamheden waarmee een landmeter bij een oliemaatschappij geconfronteerd kan worden. Veel punten zijn niet ter sprake gekomen, zo is er niet gesproken over de bijzondere problemen, waarvoor de aan exploratiegroepen toegevoegde landmeters in bijvoorbeeld tropische of woestijn gebieden kunnen komen te staan. In de regel moeten zij met volslagen ongeschoold lokaal personeel, met behulp van tolken, en bij af wezigheid van voldoende vaste punten, hun eigen veclhoeksnetten uitzetten, daarbij vaak de uiteindelijke snelheid van het gehele exploratie- onderzoek bepalend. Ik hoop nietemin dat ik erin geslaagd ben een idee te geven van wat de landmeetkunde voor de olieindustrie betekent. Zoals u wellicht gelezen hebt in het januari nummer van Geodesia zullen vrijdag 3 en zaterdag 4 april 1970 wederom studiedagen worden gehouden aan de Hogere Technische School voor de Bouwkunde te Utrecht, Vondel laan 2. „Puntsbepaling" zal het onderwerp worden voor deze dagen. Praktijkmensen zullen hun kennis doceren, over de laatste ontwikkelingen op het gebied van grondslag leggen zowel voor terrestrische als voor fotogrammetrische op name. De kursist zal met de nodige zelfwerkzaamheid tot een beter begrip genoodzaakt worden. Tijd voor discussies staat weer op het pro gramma; dus zorg dat u uw theoretisch of praktijkprobleem gereed hebt. Als deelnemer aan deze dagen wordt gedacht aan hen die in het bezit zijn van het diploma HTS, PBNA hoger landmeetkundige of de vakkursus voor technisch ambtenaar van het kadaster gevolgd hebben en zij die door studie en ervaring de reeds verworven kennis willen uitbreiden of repeteren. Beide dagen zal aan de HTS een gemeenschap pelijke lunch worden gehouden. Voor eventuele overnachting zal zelf zorg moe ten worden gedragen. Het programma voor deze dagen zal u medio maart ter kennis worden gebracht. Belangstellenden kunnen zich vóór 14 maart a.s. (daarna sluit de inschrijving!) als deelnemer opgeven bij de penningmeester NGL, Snieders- straat 1 te Vught, door overschrijving van 25,-voor leden van een van de bij het NGL aangesloten verenigingen en vrije abon nees op Geodesia en 35,voor anderen op gironummer 223150 onder vermelding van: „Studiedagen NGL". De Commissie Studiedagen NGL; P. J. v. d. BERG Sniedersstraat 1, Vught Tel. kantoor (040) 6 85 55, toestel 411 Tel. huis (04100) 4 28 13 C. 1JSENDOORN Montevcrdilaan 92, Zwolle Tel. kantoor (05200) 1 59 88 Tel. huis (05200) 1 94 99 53

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 17