BRUNSVIGA - THALES GEO duktic komt bij gelijke prijzen van grondstoffen, die 75% van de kosten uitmaken, neer op een concurrentievervalsing van 30 a 40%. Vragen uit de vaste Commissie brachten de Minister van Landbouw er ook toe een ver klaring af te leggen over de uitlatingen van dr. Mansholt op de vergadering van de Contact commissie voor Natuur- en Landschapsbescher ming (Utrecht, 8-1 1-1969) over de 2.000, per hectare voor niet in produktie te nemen landbouwgrond in de Flevopolder ter besparing op de kosten van overschotten. Die uitlatingen waren verwarringwekkend en naar de Minis ter in persoonlijke gesprekken met dr. Mansholt was gebleken niet ernstig, maar symbolisch bedoeld. Versoepeling In een bespreking van het markt- en prijsbeleid in samenhang met overschotten, wees de be windsman er op dat bij de bestaande prijsver houdingen steeds meer gemengde bedrijven zich hebben gespecialiseerd op de melkveehouderij. Dat het akkerbouwareaal in 10 jaar is gedaald van 900.000 ha tot 700.000 ha wijst in dezelfde richting. De prijsverhoudingen stimuleren de melkproduktie. In Europees verband kunnen kleine prijsverlagingen leiden tot verschuivin gen van melkvee- naar rundveeproduktie. Wij kunnen niet doorgaan in de zuivelsector met het huidige markt- en prijsbeleid. De absolute ga rantie voor boter en magere melkpoeder verleidt tot produktie voor de interventie en tot verleg ging van de verantwoordelijkheid voor de afzet van de producenten naar dc interventiebureau's. Deze absolute, stringente garantie moet beslist versoepeld worden, zij stimuleert onvoldoende tot andere afzetmethoden dan de interventie regeling. De boterprijs is zeker te hoog en de ge volgen van een noodzakelijke prijsverlaging kunnen wel opgevangen worden in de prijs voor melkpoeder, maar dan zonder absolute garan tie. Mede door een verhoging van de vleesprijs behoeft dat voor de boer nog niet zo onvoor delig uit te komen. Het is duidelijk dat de melk produktie in de E.E.G. omlaag moet, waartoe maatregelen in voorbereiding van uitvoering zijn, zoals de slachtpremie en de premie voor de overschakeling van melk- op rundveeproduktie. Grond uit produktie Vooral ook bevorderd door de indiening van een motic-S. v. d. Ploeg over de bedrijfsvergro- ting (de voorsteller vraagt bij het regionale ont wikkelingsbeleid en het ontwikkelings- en sa- ncringsbelcid prioriteit voor het streven naar bedrijfsvergroting) is in de gedachtenwisseling nadere aandacht besteed aan het uit de pro duktie nemen van landbouwgrond. Rekening houdende met de behoefte aan landbouwgrond voor bedrijfsvergroting, kan toch in toenemende mate grond aan de produktie worden onttrok ken, mits voor zinvolle bestemmingen, zo meent de Minister. Wel is het zaak de beste gronden de beste bestemming te geven: landbouw en die gronden in te richten naar nieuwe structuren. Daarvoor zijn ook de nieuwe polders Zuider- zeegrond voor de landbouw van groot belang. Intussen is de ontwikkeling al in gang. Reeds thans wordt 9.000 ha per jaar (in 1980: 14.000 ha) aan de landbouwproduktie op het oude land onttrokken, in hoofdzaak voor stedebouw, industrieaanleg, e.d.; 1.000 ha daarvan is be stemd voor recreatiedoeleinden; 3.000 ha land bouwgrond in de nieuwe polders komen er jaar lijks bij, maar dat wordt in de toekomst 2.000 ha, terwijl de 1.000 ha recreatie in de loop der jaren 70 tot 4.000 ha per jaar oplopen. Te verwachten is dus, dat mettertijd de landbouw aan nieuwe grond in de polders slechts de helft krijgt van wat op het oude land naar de recrea tie gaat. De motie-v. d. Ploeg komt verder in behande ling bij de Landbouwbegroting in de Tweede Kamer. Minister Lardinois zal de inhoud nader overwegen en sprak zich als voorlopig oordeel uit: positief. Einfach- u. Doppel-Rechenmaschinen F. H. FLASDIECK 56 fabrikneuwertig, mit 1 Jahr Garantie, sofort lieferbar. D 56 WUPPERTAL - BARMEN FUTTERSTR. 17 - TEL. (02121) 59 50 00

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 20