Probleemanalyse van computertechnische en meettechnische facetten van leidingenregistratie door ir. M. J. Hoek, hoofd van de sectie Toegepaste ingenieurs wetenschappen" van het R.A.E.T., K.N.H.M. te Arnhem „In de dagbladen is de aandacht gevestigd op de elektriciteitsstoringen die optraden tijdens de televisie-uitzending van de huwelijksplechtig heid van prinses Irene. Zowel in Baarn als in Diepenheim werd de elektriciteitsvoorziening gestoord. Het Tweede-Kamerlid Schmelzer stelde dienaangaande vragen aan de minister van binnenlandse zaken. Minister Toxopeus antwoordde de vragenstel ler dat dergelijke storingen veelvuldig optraden en meestal het gevolg zijn van graafwerkzaam heden. In 1959 deden zich 921 storingsgevallen voor, waarvan het overgrote deel door graaf werkzaamheden werd veroorzaakt. Over de schade voor de samenleving die hiervan het gevolg is wordt niet gerept. Daar latere ge gevens op een nog groter aantal wijzen, aldus de minister, zal het duidelijk zijn dat jaarlijks een schade van vele honderdduizenden guldens het gevolg is van de door graafwerkzaamheden veroorzaakte storingen. Gelukkig zijn tot nu toe, voor zover bekend, nog geen slachtoffers gevallen onder de arbeiders die dit werk ver richten". Aldus een beschouwing van prof. ir. G. F. Witt in de N.R.C. 5 jaar geleden. In het programma van dit vijfde NGL-congres geeft de heer J. Rietveldt Ing. een overzicht van hetgeen in een periode van tien jaar gerealiseerd kan worden. Helaas hebben wij de afgelopen tien jaar nau welijks vorderingen gemaakt bij de oplossing van het leidingenprobleem. Het landelijk leidingennet heeft een grote om vang aangenomen en zal jaarlijks verder wor den uitgebreid en verbeterd. Naar gelang deze uitbouw voortgang vindt, zullen hogere eisen aan de registratie van het gehele net gesteld moeten worden. Ons grondbezit wordt schaar ser en de uitvoeringsaktiviteiten nemen toe. Uitstel van te treffen maatregelen, die een goed beheer van ons leidingennet mogelijk maken, zal jaarlijks de kosten van de noodzakelijke maatregelen om tot een verbeterde registratie te komen, doen stijgen. Natuurlijk heeft men zich in de afgelopen jaren wel met het probleem van de leidingenregistra tie bezig gehouden. De Nederlandse Landmeetkundige Federatie heeft vlak na de verschijning van het rapport van de staatscommissie al besloten tot instel ling van een nieuwe studiecommissie, speciaal voor de leidingregistratie. Deze studiecommissie Leidingregistratie is in 1968 met haar werk aangevangen onder voorzitterschap van prof. ir. G. F. Witt, hoogleraar in de planologische geo desie te Delft. Uit een door de commissie gehouden enquête onder vrijwel alle belanghebbenden van enige importantie, waaronder alle gemeenten, water schappen, openbare nutsbedrijven, aannemings bedrijven enz., bleek 90% voor een algemene leidingenregistratie voor geheel Nederland. De noodzaak tot een goede registratie wordt onder andere door de volgende faktoren be paald: 1Een goede registratie is een belangrijk hulp middel bij de uitvoering van de beheerstaak van de instanties, die de betreffende leidin gen in beheer en onderhoud hebben. Bij uitbreiding of herziening van een leidin- 39 Inleiding, gehouden op het 5e NGL-congres op 19 september 1969 te Arnhem.

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 3