gennet moet rekening worden gehouden met de bestaande situatie. 2. Minstens even belangrijk is het totaalover zicht van alle in een bepaald gebied gelegen leidingen. Immers in het geval van storin gen lopen andere, dichtbij gelegen leidin gen het gevaar, eveneens bij de storing be trokken te worden. Bij herstelwerkzaamheden, of bij plotseling optredende storingen moet op snelle en effi ciënte wijze het betreffende knelpunt wor den opgespoord. 3. Bovendien zullen de wegbeheerders uit effi- ciëntie-overwegingen een totaaloverzicht in een éénduidig verband van alle langs open bare wegen gelegen leidingen willen hebben. 4. Dezelfde efficiëntie-overwegingen zijn van kracht voor de aannemers, die werken in de omgeving uitvoeren en niet te vergeten voor hun assuradeuren. Betrouwbare gegevens moeten kunnen wor den verstrekt aan aannemers, die werkzaam heden in de buurt van bestaande leidingen uitvoeren en aan ontwerpers, die de plan nen voor uit te voeren werken voorberei den. Bij een concentratie van beheersinstellingen, zoals deze in de laatste jaren veelvuldig zijn voorgekomen, ontstaat een schaalvergroting van het transportnet. De moeilijkheden worden hier bij evenredig groter. Om dan alsnog orde op zaken te stellen ten aanzien van de leidingen registratie, moeten voor de ondergrondse leidin gen kostbare voorzieningen worden getroffen. Een inventarisatie van de huidige werkwijze leert, dat als hoofdoorzaken van het falen van de huidige registratie kunnen worden be schouwd: 1Personeelstekort De oorzaak van het personeelstekort ligt in de geringe aantrekkingskracht die de regis tratie-werkzaamheden hebben op jonge mensen en in de grote zuigkracht die uit gaat van ontwerp- en informatiewerkzaam heden. De registratie is minder creatief en verliest het dientengevolge van de ontwerp- werkzaamheden. 2. De geringe coördinatie De geringe coördinatie resulteert in een groot aantal doublures, nl. bij registratie van gegevens door meerdere groepen. Het optreden van verschillen bij de geregistreer de gegevens door gebrek aan coördinatie, heeft een storende invloed op de communi catie. Als gebreken van het huidige registratie- en informatiesysteem worden onderkend: a. Grote achterstand in de registratie t.g.v. per soneelstekort. De tekeningen zijn niet „bij". De bijwerking van de tekeningen uit de terreinschetsen is dikwijls noodgedwongen een stopkarwei. b. Verschillen in de bij verschillende bedrijven geregistreerde gegevens betreffende dezelfde informatie. In gemeenten is het geen zeldzaam ver schijnsel, dat elk bedrijf (gas-, elektriciteits- of waterleidingbedrijf, gemeentewerken) zijn eigen gang gaat. Van coördinatie is geen sprake, met het gevolg dat het aantal kabel breuken met sprongen is gestegen. c. Slechte communicatie door géén eenduidig schaalgebruik en gebrek aan coördinatie bij de kaartdistributie t.b.v. ontwerpwerkzaam- heden. De tekeningen zijn veelal niet op schaal. Voor het vermelden van alle details heeft men dikwijls zoveel ruimte nodig, dat men gedwongen is buiten de aangegeven schaal te werken; de tekening heeft daardoor plaat selijk soms slechts de betekenis van maten- schets, zonder dat dit duidelijk is vermeld. d. Geen snelle reaktie op topografische wijzi gingen. Wijzigingen in de topografie komen meestal zeer onregelmatig ter kennis van bedrijven. e. Verlies van nauwkeurigheid van de uitslui tend grafische informatie. Bij het leggen van de leiding zijn indertijd wel de nodige maten genomen ten opzichte van de bovengrondse situatie, doch door wijziging hiervan hebben deze maten hun betekenis geheel verloren en zijn bij het bijwerken van de tekening verwijderd. f. Onvoldoende kwaliteit van de inmetingen van kabels en buizen. Door gebrek aan inzicht zijn na het leggen van de leiding niet de juiste maten genomen om een goede plaats op de tekening te be werkstelligen. Vooral waar men zich iets verder van de bebouwing bevond, zoals bijv. op kruispunten, rotondes enz. was het moei lijk uit het royale aanbod van te nemen maten een bruikbare keus te maken. Leiding A is aan leiding B vastgemeten, terwijl daar voor leiding B aan A was vastgelegd. Lood lijnen van tientallen meters lengte zijn op het oog genomen enz. Op korte termijn dient de registratie van kabels en buizen te worden verbeterd, daar een chaos 40

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 4