anders niet valt te vermijden. Betwijfeld wordt of een verbetering van het huidige systeem door inzet van meer personeel zal leiden tot een snel reagerend, hoog gekwalificeerd regis tratie- en informatiesysteem. Technisch gezien is een algemene leidingen registratie alleen uitvoerbaar door gebruik te maken van moderne hulpmiddelen, zoals een computer en een elektronische tekentafel. Kan een personeelstekort worden opgevangen door een verregaande automatisering, een ver beterde coördinatie is naar wij menen slechts mogelijk door centralisatie van de registratie. Het leidingenregistratie-probleem is volgens mij niet een zuiver landmeetkundig probleem zoals veelal in landmeetkundige kring wordt ver ondersteld. Natuurlijk vormt de plaatsbepaling een belangrijk onderdeel in het registratiesys teem en levert de landmeter een groot deel van de geregistreerde gegevens waarvan het infor matiesysteem gebruik zal maken. De omschakeling naar een gecentraliseerde registratie zal op organisatorisch gebied de meeste problemen geven. Het leidingenregistratie-probleem zou ik daar om in hoofdzaak als organisatorisch probleem willen beschouwen. De aan een leidingenregistratiesysteem te stel len eisen kunnen per beheerder wel verschillen. Uit hoofde van zijn taak heeft een dienst ge meentewerken slechts belangstelling voor de plaats van de leidingen, het aantal kabels in een geul en de diameter van de buizen, terwijl de nutsbedrijven bovendien geïnteresseerd zijn in een aantal technische gegevens. Er moet niet naar gestreefd worden, dat iedere gebruiker van het registratiesysteem van het zelfde totaaloverzicht gebruik moet maken. Wel gewenst is een registratie in een éénduidig systeem op een zelfde kaartondergrond, zodat het samenstellen van een totaaloverzicht geen problemen oplevert. Een registratie per leiding, aangepast aan de behoefte van het bedrijf dat de leiding beheert, blijft gewenst. In opdracht van de gemeente Rotterdam heb ben wij een onderzoek uitgevoerd naar de mo gelijkheid tot het ontwikkelen van een registra tie- en informatiesysteem voor kabels en buizen met behulp van een computer en een elektro nische tekentafel. Het automatiseringsplan is gericht op een ge centraliseerd registratie- en informatiesysteem door het formeren van een centraal gegevens bestand waarin alle geregistreerde gegeyens zijn opgeslagen. In dit centrale gegevensbestand worden zowel de technische gegevens als de gegevens betreffende de plaats opgenomen, ter wijl het gehele bestand wordt opgebouwd op een snel toegankelijk computergeheugen. Een centrale registratiegroep verzorgt het on derhoud van het registratiesysteem door nieuw verzamelde gegevens met inschakeling van de computer aan het centrale gegevensbestand toe te voegen en informatie die haar waarde heeft verloren met inschakeling van de computer uit het bestand te verwijderen. De centrale registratiegroep verzorgt eveneens de informatieverstrekking. Inschakeling van een elektronische tekentafel maakt het verstrekken van informatie in gra fische vorm, waarmee men op het ogenblik gewend is te werken, mogelijk. Door de com puter kan een opgegeven combinatie van soor ten informatie worden geselecteerd en via de elektronische tekentafel grafisch worden ge presenteerd. Naast de verstrekte grafische infor matie kunnen lijsten met numerieke informatie zoals maten betreffende de ligging van leidin gen of gebouwen worden verstrekt ter verho ging van de kwaliteit en ter completering van de informatie. Een gecentraliseerde, van ont werp gescheiden, naar plaats, soort en aantal opgezet en van technische informatie voorzien, geautomatiseerde registratie biedt de mogelijk heid van een efficiënt werkend, snel reagerend en hoog gekwalificeerd registratie- en infor matiesysteem. Beschrijving registratie- en informatiesysteem Alle voor de registratie van belang zijnde ge gevens worden in een zgn. centraal gegevens bestand samengebracht. Dit bestand wordt op gebouwd in een computergeheugen zodat ge bruik kan worden gemaakt van de eigenschap van een computer om grote bestanden in zeer geringe tijd te raadplegen. Indien de opgeslagen informatie gedifferen tieerd naar soort wordt gerangschikt, kan bij het verstrekken van informatie een willekeurige combinatie van de onderscheiden soorten op bijv. een kaart worden weergegeven. In de werking van een registratie- en infor matiesysteem vallen drie werkzaamheden te onderscheiden, n.l. 1. registreren van gegevens 2. rangschikken van gegevens 3. verstrekken van gegevens 1Registreren van gegevens Het registreren van informatie valt uiteen in: a. onderdelen registreren b. initialiseren c. muteren 41

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 5