(b.v. verwijderen van een leiding of leggen van een nieuwe leiding) dienen voortdurend in het centrale gegevensbestand te worden verwerkt. Er zal dus een continue stroom ontstaan van gegevens ter aanvulling van het centrale ge gevensbestand en een stroom informatie be treffende gegevens die hun waarde hebben verloren en dientengevolge uit het centrale ge gevensbestand moet worden verwijderd. Alle mutaties worden door de buitenploegen gemeten en genoteerd en na kontrole door de centrale registratiegroep direkt door de com puter verwerkt. Voor de opnamen van nieuwe topografie wordt hiertoe een nieuw verwer kingssysteem voorgesteld. De door de opname- ploegen verrichte topografische metingen kun nen tengevolge van de speciale notatie van de waarnemingen, na kontrole door de centrale registratiegroep, direkt door de computer wor den verwerkt. Zonder menselijke tussenkomst kunnen de verzamelde gegevens aan het cen trale gegevensbestand worden toegevoegd of in grafische vorm op een kaart worden gepresen teerd. Het resultaat van deze werkwijze is dat muta ties in zeer korte tijd verwerkt kunnen worden, waardoor een aanzienlijke verhoging van de kwaliteit van de verstrekte informatie wordt verkregen. Immers, het centrale gegevensbe stand is steeds bijgewerkt met de laatste muta ties. 2. Rangschikken van gegevens De in het centrale gegevensbestand opgeslagen informatie wordt gerangschikt naar soort en er worden ketens van bij elkaar behorende pun ten geformeerd. Tengevolge van het onder scheid in soorten informatie heeft men bij het verstrekken van gegevens, bv. in de vorm van een kaart, de mogelijkheid een zeer gedetail leerde keuze te maken wat betreft de soorten die men op de kaart wil laten afbeelden. Men kan naar keuze op de kaart één of meer dere soorten van de volgende informatie laten afbeelden: a. gebouwen, geheel, alleen de voorzijde of alleen de achterzijde; b. perceelsgrenzen: gehele omtrek, alleen de voorkant of alleen de achterkant; c. schuurtjes; d. garages; e. straatmeubilair: bomen en/of lantaarnpalen e.d.; f. trottoirbanden; g. topografie in de straat: tramlijnen en/of vluchtheuvels e.d.; h. kabels en buizen: van één soort of meerdere soorten. 3. Verstrekken van gegevens Een van de hoofdtaken van het registratiesys teem is het verstrekken van infofrmatie over dé geregistreerde gegevens. Gebleken is dat het verstrekken van informatie betreffende topo grafie en leidingen in grafische vorm (kaart) dient te geschieden. Dit sluit het best aan bij de huidige presentatie van deze gegevens. In dien ten behoeve van ontwerp-werkzaamheden zeer nauwkeurige informatie over de plaats van kabels en buizen is vereist zal numerieke infor matie worden verstrekt. De numerieke gegevens uit het centrale ge gevensbestand geven nauwkeuriger informatie over de ligging van een leiding, dan door uit- passing van een kaart kan worden verkregen. De volgende vormen van informatie kunnen worden verstrekt: a. landmeetkundige kaarten; b. vereenvoudigde topografische kaarten; c. leidingenkaarten; d. tekeningen per straat of coördinaatdoor- snede; e. profielen met de plaats van de leidingen uit de rooilijn; f. rekonstruktiematen; g. kontrolematen; h. afwijkingen van de norm voor wat betreft de diepteligging bij het elkaar kruisen van leidingen. Topografische opname ter aanvulling van het centrale gegevens bestand Bij een topografische opname worden punten gemeten uitgaande van een meetkundige grond slag. De toegepaste meetmethoden hierbij zijn meetlijnenverband, orthogonale opnamemetho de en polaire opnamemethode. Gebleken is uit proefnemingen (o.a. bij het I.T.C. te Delft) dat een opnamemethode vol gens het meetlijnenverband zich minder goed leent voor automatische verwerking. Een vol gens deze methode verrichte opname vergt veel codeerwerk voordat door inschakeling van een computer en elektronische tekentafel een kaart kan worden geproduceerd. De bestaande computerprogramma's hebben voor de verwerking van topografische opnamen twee belangrijke nadelen: 1. Alle punten moeten van een nummer wor den voorzien. 2. Extra informatie moet worden verstrekt be treffende de te verbinden punten voor het vervaardigen van een tekening. ad 1. Een topografische opname omvat een groot aantal punten waarbij een eis om 43

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 7