de punten van een nummer te voorzien een aanzienlijke extra belasting van de meetploeg veroorzaakt. De huidige werk wijze waarbij de waarnemingen op het veldwerk worden genoteerd, maakt num mering der punten overbodig. Een num mer toekennen is noodzakelijk om de computer, na het berekenen van de coördinaten van alle punten, de moge lijkheid te geven de benodigde punten bij het tekenen terug te vinden. ad 2. Een tekening wordt verkregen door, na dat alle punten in coördinaten zijn be rekend. ketens van punten opeenvolgend met elkaar te verbinden. Aangezien het niet mogelijk is in de puntnummering tevens tot uitdrukking te laten komen welke punten met elkaar verbonden moe ten worden, dient deze informatie afzon derlijk te worden opgegeven. Gezien de nadelen van de bestaande sys temen is een nieuw plan ontwikkeld voor de verwerking van topografische opna men met een minimale extra belasting voor de meetploegen. Principe situatie-opname systeem Topografie is op te splitsen in ketens van pun ten met een sterke samenhang die samen een afgerond gedeelte topografie voorstellen. Voor beelden van dergelijke ketens zijn de reeks pun ten die de omtrek van een perceel, de omtrek van een huis, een trottoirband e.d. voorstellen. De huidige werkwijze bij een topografische op name omvat het systematisch opnemen van deze ketens van punten. Ter verhoging van de efficiency van de opname wordt niet keten voor keten opgenomen, maar worden gelijktij dig meerdere ketens ingemeten. Het gevolg is dat ogenschijnlijk een vrij willekeurige volgorde van gemeten punten ontstaat, waaruit de pun ten die gezamenlijk een keten vormen zonder nadere informatie niet meer zijn te herkennen. Deze moeilijkheid kan worden ondervangen in de notatie van de waarnemingen. Door de waarnemingen van punten behorend tot één keten b.v. opeenvolgend onder elkaar in één rubriek van een formulier te plaatsen, worden de gewenste ketens direkt geformeerd. Het probleem ketens te formeren van punten die gezamenlijk op een tekening een eenheid vor men wordt opgelost door een systematische notatie van de waarnemingen. Het verwerkingssysteem voor topografische op namen voldoet zodoende aan drie belangrijke voorwaarden: 1. Geen overbodige nummering der punten. Het toekennen van een puntnummer is noodzakelijk voor punten welke een meet lijn bepalen waaraan de topografie wordt opgemeten. De noodzaak ook andere punten te numme ren is vervallen aangezien de systematische notatie van de waarnemingen toekenning van een tijdelijk nummer door de computer mogelijk maakt. 2. Geen afwijking van de huidige organisatie van de meting. Gelijktijdige opname van meerdere ketens blijft mogelijk. Bij het noteren van de waar nemingen vindt een uitsplitsing plaats van waarnemingen die tot dezelfde keten be horen. 3. Minimale extra belasting van de meetploe gen. In het vervolg zullen de waarnemingen op een speciaal formulier genoteerd moeten worden in plaats van op het veldwerk. Het voorzien van de waarnemingen van een code betreffende de soort topografie en een extra codering van bijzondere punten zal een geringe extra belasting van de meetploeg vergen. Daartegenover staat dat een aan merkelijke vereenvoudiging van het veld werk mogelijk is. Ook verwachten wij dat door het feit dat alle punten in coördinaten bekend zijn een vereenvoudiging van de opnametechniek mogelijk zal zijn, speciaal voor het opmeten van wijzigingen in de topografie. Voordelen De te verwachten voordelen van het gecentra liseerde, geautomatiseerde registratie- en infor matiesysteem zijn: 1. Arbeidsbesparing tengevolge van de centra lisatie. 2. Een verbeterde coördinatie en communica tie door gebruik van dezelfde basisgegevens. 3. Grotere betrouwbaarheid en nauwkeurigheid van de verstrekte informatie door de over gang naar een numeriek systeem. 4. Snelle verwerking van de mutaties en infor matie-verschaffing door inschakeling van de computer en elektronische tekentafel. 5. Geen verlies van informatie bij numerieke gegevens. 6. Toekomstige efficiëncyverhogingen tenge volge van de ontwikkelingen op het gebied van randapparatuur voor computers. 7. Flexibel informatie-systeem. 8. Eenvoudige mogelijkheid jaarlijks alle infor matie te dupliceren en op een veilige plaats te bewaren. 44

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 8