Overige voordelen De verbeterde informatie heeft in het uitvoe rende vlak een tweetal gevolgen die op het ogenblik niet te kwantificeren zijn: 1Ontwerpafdelingen. De indruk bestaat, dat door het tekort schie ten van het huidige registratiesysteem door de ontwerpafdelingen van tijd tot tijd in wezen registratieve werkzaamheden worden uitgevoerd om zich het benodigde basis materiaal te verschaffen voor de te maken ontwerpen. De verbeterde informatie zal tot gevolg heb ben dat de ontwerpafdelingen zich meer en meer tot de centrale registratiegroep gaan wenden voor het verkrijgen van de beno digde informatie. De ontwerpgroepen kunnen zich dientenge volge beter richten op hun ontwerpwerk- zaamheden. 2. Kabellegploegen. De verbeterde informatie zal het steeds min der vaak noodzakelijk maken door het gra ven van een proefgat" na te gaan wat er ter plaatse aan kabels en buizen aanwezig is. Ook het vastleggen van afwijkingen van de norm bij het elkaar kruisen van leidingen zal in hoge mate bijdragen in het verminde ren van de benodigde proefgaten. Toekomstige ontwikkeling De inschakeling van een elektronische teken tafel voor het vervaardigen van een grafische presentatie van de opgeslagen informatie en het gebruik van reproduktie-technieken voor de informatieverstrekking wordt voor de lei dingenregistratie als een tijdelijke oplossing ge zien. Als toekomstige ontwikkeling hebben wij hoge verwachtingen van de inschakeling van de beeldweergave eenheid (display-unit) bij de leidingenregistratie. Deze apparatuur komt het meest tegemoet aan een viocie communicatie tussen mens en ma chine. De funktie is drieërlei: INVOERORGAAN: het direkt invoeren van schetsen in de com puter; WEERGAVE EENHEID: het voorstellen van tussentijdse resultaten van een berekening en de mogelijkheid hier op correcties aan te brengen; ULTVOERORGAAN: het registreren van de eindresultaten die bovendien nog op een microfilm kunnen worden vastgelegd. De verwerking van een beeldweergave-eenheid is globaal als volgt: Aan een computer is direkt een beeldscherm verbonden waarop een licht- merk kan worden geprojekteerd. Dit lichtmerk is kruisvormig en opgebouwd uit een vast aan tal puntjes. De plaats van dit lichtmerk wordt via een ras- terstelsel in de computer geregistreerd. Even eens is met de computer verbonden een pen, waarin een stelsel foto-elektrische cellen zijn aangebracht, die dit lichtmerk kunnen waar nemen. Beweegt men deze pen vanaf het licht merk over het beeldscherm, dan kan uit het aantal waargenomen puntjes de verplaatsing van de pen worden gevolgd door de computer en kan de pen worden „nagestuurd". Bij dit nasturen kan het spoor van het licht merk in beeld blijven en kan dus op het beeld scherm getekend worden. De huidige ontwikkeling in de randapparatuur rechtvaardigt de verwachting dat in de toe komst bij gemeentewerken en nutsbedrijven beeldschermen worden geplaatst, waarmee men met een centrale computer kan conserveren. Wat de registratie van kabels en buizen betreft zal dit tot gevolg hebben, dat een groot deel van de informatie via deze televisie-schermen aan de aanvrager verstrekt kan worden. Vooral de ontwerp-afdelingen zullen veel pro fijt van deze nieuwe vorm van informatie-ver strekking hebben, daar men direkt over de gewenste informatie kan beschikken. Kaarten of delen van kaarten kunnen op het het scherm worden afgebeeld. Door fotogra feren van het televisiebeeld, vergroten en af drukken verkrijgt men met geringe kosten een kaart. De nauwkeurigheid van de op deze wijze verkregen kaarten is weliswaar gering in land meetkundige ogen, maar voor vele toepassing zal het visuele beeld van de kaart gecombineerd met nauwkeurige numerieke informatie vol doende informatie geven. Het gebruik van beeldweergave apparatuur maakt de elektronische tekentafel niet overbo dig. Voor diverse toepassingen blijft de behoefte aan nauwkeurige kaarten bestaan. De inschakeling van televisieschermen maakt een snellere informatieverstrekking mogelijk en vereenvoudigt de verstrekking van grafische in formatie. Slotconclusie Het wordt hoog tijd dat wij de registratie van kabels en buizen aanpakken. Met het geschetste registratie- en informatiesysteem hebben wij ge tracht een bijdrage te leveren tot de technische oplossing van het leidingenprobleem. Het leidingenregistratie en -informatiesysteem zou deel kunnen uitmaken van het Vastgoed systeem, d.i. één van de geautomatiseerde infor- 45

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 9