van Marka- en Aula-pockets op het gebied van leiding en organisatie, om van de publicaties van andere uitgevers maar te zwijgen. Kortom, er is een zodanige hoeveelheid infor matie te krijgen, op het gebied der „human relations", dat de moeilijkheid is, hoe men de koers moet houden. Moge het U en Uw leermeesters gegeven zijn, hierin binnenkort de plaats te bepalen. Discussievragen Hr. Beekman: In welke gevallen kan de geo detisch ingenieur zelf ingrijpen en wanneer zal hij specialisten moeten aantrekken? Inleider: De studie van de wetenschappelijke achtergronden van de „human relations" zal hem bij deze beslissing de weg wijzen. Onge twijfeld kan veel aan intuïtie en gezond verstand worden overgelaten, maar niet bij bedrijfsdoor- lichtingen e.d. ingrijpende maatregelen. Hr. van Gelder: Hoe staat de topleiding van de dienst van het Kadaster hiertegenover? Hr. de Ridder neemt het antwoord over van de inleider. Er wordt op dit gebied vrij veel gedaan bij het Kadaster. Organisatie ingenieurs ver richten in samenwerking met de hogere leiding onderzoekingen naar het bedrijfsklimaat als dit gewenst is op bepaalde bureaux. Naast produc tie wordt ook het plezier in het werk als reële factor opgenomen, volgens de normen die de inleider genoemd heeft. Prof. Baarda merkt op dat de sensitivity-trai ning binnenkort door hem en de hogere jaars studenten van de subafdeling „Geodesie" zal worden ondergaan. Dit is een experiment toe gepast op een kleine afdeling van de T.H., waarin vakken zijn van zeer verschillende denk- disciplines. Hij vraagt voorts of de inleider in de afgelopen jaren een invloed heeft gezien van de lessen in het vak „menselijke verhoudingen" op de motivatie van de studenten met betrekking tot hun studiezin en hun betrokkenheid bij het onderwijs. Inleider: Van een duidelijk invloed kan niet worden gesproken. Er is géén integratie van dit vak in de overige vakken. Wel werken de dis cussielessen in de hoogste klasse stimulerend en is er een ondergrond in het vak maatschappij leer. 82 LITERATUURVERWIJZING (1) Nederlands tijdschrift voor de psychologie, juli 1963, Mens in de psychologie, prof. dr. F. J. Th. Rutten. (2) Sociale psychologie in drie dimensies, Aula pocket, prof. dr. J. A. A. van Leent. (3) De psychologie van het sociale leven, 1962. Prof. dr. A. Oldendorff. (4) Psychologie van het leiding geven, 1964, Agon- bibliotheek, dr. H. Dirks en drs. F. P. J. van Grunsven. (5) Psychologie van het bedrijf, 1964, Agon-biblio- theek, drs. F. P. J. van Grunsven. (6) Oratio, de bedrijfspsychologie en maatschappe lijke ontwikkeling, 1960, prof. dr. M. J. M. Daniels, Eindhoven. (7) Psychologische aspecten van het bedrijfsleven, 1968, Marka-pocket, prof. mr. M. H. K. van der Graaf e.a. (8) Onaangepaste mensen in het bedrijf, brochures nr. 33 en 34 van de Nederlandse Vereniging voor bedrijfspsychologie, 1959. (9) De laboratoriummethode van training in mense lijke verhoudingen ten dienste van veranderingen in organisaties, tijdschrift „Mens en onder neming" 22 (1968) 1-11. (10) Developing patterns in management, Likert Ren- sis, 1955. (11) Organiseren en leidinggeven, Teleac-cursus, 1969. (12) Mens en organisatie in het bedrijf, Marka-pocket, Argyris, Chris, 1963. (13) De positie van de ongeschoolde arbeider in het bedrijf, Nederlandse Vereniging voor bedrijfs psychologie, brochure nr. 44, drs. A. H. Bos, p. 28 e.v., 1964. (14) Personeelsbeleid in deze tijd, dr. H. P. Meppe- link en drs. J. G. Neeteson, 2e dr., 1962. (15) Evaluatie van personeelsbeleid, tijdschrift „Mens en onderneming" 22 (1968), p. 90-97 en p. 168. 178. (16) De beleving van de tijd, Aula-pocket, Jankélé- vitch, Vladimir, 1966. (17) Leeftijd en bedrijfsbeleid, brochure nr. 52 van de Nederlandse Vereniging voor bedrijfspsycho logie, 1968. (18) Maatschappijwetenschappen voor de geodetisch ingenieur, mr. ir. J. M. C. Witvliet, tijdschrift voor kadaster en landmeetkunde, april 1964, p. 54 e.v. (19) Toch moeten we beoordelen, brochure nr. 45 van de Nederlandse Vereniging voor bedrijfs psychologie, 1964. (20) Sociale vorming voor het lager beroepsonderwijs, rapport 1968, uitgave Stam N.V. (21) Prestatiebeoordeling, Marka-pocket nr. 81, Fleyel, Carl. (22) Wegwijs in de wetenschappen, deel 1, Studium Generale Leiden, Psychologische wetenschappen, drs. R. Horstink, p. 64. (23) Werken met overleg, brochure uitgave Bond van aannemers in de bouwnijverheid, (BAB).

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 10