DE WEGONTWERPER EN DE COMPUTER door ir. H. Rietveld, Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft. 1. Inleiding Enige tijd geleden werd me gevraagd op dit congres iets te willen vertellen over: „Automa tisering in samenhang met Weg- en Water bouw". Dit onderwerp is echter zo breed dat daarmee wel een hele dag gevuld kan worden. Aangezien de spreektijd vastgesteld is op drie kwartier, zal ik me beperken tot: De Wegont- werper en de Computer. Daar het niet mogelijk is om het hele proces van de totstandkoming van een weg te beschrij ven, het is een vele jaren durende lijdensweg van besprekingen voeren, plannen maken, wij zigingen daarin aanbrengen en eventueel een of meerdere malen van voren af aan beginnen worden slechts een aantal werkzaamheden van de wegontwerper besproken. Daarbij vraag ik speciaal uw aandacht voor reken- en teken werk dat u, landmeetkundigen, ongetwijfeld aanspreekt omdat het enigszins aansluit op landmeetkundig werk en daarop verder bouwt. Natuurlijk wordt bij alle voorbeelden gespro ken over het gebruik van de computer en de daardoor gestuurde elektronische tekenmachine. Achtereenvolgens worden behandeld: de berekening van de as van de weg; de berekening van uitzetgegevens; de meting en uitwerking van maaiveldpro fielen; de berekening van het ontwerplengteprofiel; de bepaling van ontwerpdwarsprofielen; de volumeberekening; de vervaardiging van perspectieftekeningen. 2. De as van de weg De definitie van „weg" luidt: Algemene bena ming voor een gebaand gedeelte van het terrein t.b.v. het verkeer te land. Een weg verbindt gewoonlijk twee steden of dorpen met elkaar. Hoewel een rechte lijn de kortste verbinding tussen twee punten is, wor den tegenwoordig geen kaarsrechte wegen meer aangelegd, de tijd van de zgn. Napoleonwegen is voorbij. De tegenwoordig gebouwde wegen zijn altijd gekromd en zo goed mogelijk aan de terreinsituatie aangepast, hebben dus duidelijk een driedimensionaal verloop. Ten behoeve van de aannemer die een wegvak moet maken, wordt een wegontwerp beschre ven en vastgelegd in de vorm van tekeningen, waarvan situatietekeningen en langs- en dwars doorsneden de belangrijkste zijn. Om te komen tot deze tekeningen wordt een weg in de eerste fase van het ontwerp voor gesteld door een enkele lijn, de as. Indien mogelijk wordt het midden van de middenberm als referentielijn gebruikt. Deze driedimensio nale lijn wordt in horizontale en verticale zin ontbonden. Zie fig. 1. De projectie van de ruimtelijke aslijn op een horizontaal vlak wordt aangeduid als horizon taal alignement, tracé of horizontale as. Dat laatste wordt in het spraakgebruik veelal ver kort tot „as". Hoewel deze benaming niet ge heel juist is, wordt hij in het vervolg van deze voordracht toch in de bedoelde zin gebruikt. Het verticale verloop van de ruimtelijke as 83 Lezing, gehouden op het 5e NGL-congres te Arnhem op 19 september 1969.

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 11