tend toegepast om de hiervoor genoemde rede nen, tegenwoordig wordt de klotoïde meer en meer gebruikt als onderdeel van remkrommen, als verbindingselement tussen twee cirkels en als tussenelement om de belijning van de weg te verbeteren. Al met al kan gesteld worden dat er in weg- assen veel klotoïdes worden opgenomen en dat daardoor het berekenen van deze assen, het mathematisch exact vastleggen van alle samen stellende elementen, een verre van eenvoudige zaak is geworden. Gelukkig is het met de hand berekenen van cirkels en rechtstanden niet al te moeilijk en bestaan er sedert enkele jaren voor de klotoïde zeer uitgebreide tafels, met behulp waarvan ieder probleem wel is op te lossen. Zonder deze tafels komt men echter niet ver, want de defini tie van de klotoïde mag simpel zijn, R.L A-, de herleiding van deze vorm tot formules in x en y levert onverteerbare veeltermen op. Bij al het noodzakelijke rekenwerk kan tegen woordig de computer met veel succes worden ingeschakeld en het gevolg is dat in veel kortere tijd dan voorheen betere resultaten op tafel komen. 2.2 De berekening van de as De ontwerper moet iedere wegas in getalvorm vastleggen om er verder mee te kunnen werken. Hij gaat uit van een schetsmatige lijn die in de loop van de tijd steeds exacter wordt bepaald. De ontwerper moet overleg plegen met een groot aantal instanties en personen die bij de aanleg van de weg zijn betrokken. Om er enkele te noemen: Rijk, Provincie, Gemeenten, Staats bosbeheer, Cultuurtechnische Dienst, de grond eigenaars. Verder moet rekening worden ge houden met een zeer groot aantal factoren zo als: bestaande rij-, vaar- of spoorwegen, be bouwing, industrieën, kabels en leidingen, het terrein. Tenslotte wordt te allen tijde geëist dat het uiteindelijk ontwerp aan hoge verkeerstech nische en esthetische eisen voldoet. Het is duidelijk dat een en ander resulteert in een groot aantal, onderling vaak tegenstrij dige, wensen en eisen die uiteindelijk een aantal dwanggegevens opleveren waaraan de te bere kenen as zal moeten voldoen. Deze dwang is in het algemeen mathematisch formuleerbaar. Enkele voorbeelden van dwanggegevens zijn: de as moet aansluiten aan een reeds ge realiseerd wegvak; de as moet door een gegeven punt gaan; de as moet een terreinvoorwerp passeren op een gegeven minimale of exacte afstand; een element heeft een voorgeschreven lengte; door enkele gegeven punten moet een recht stand of een cirkel worden gelegd; de stralen van cirkelbogen moeten groter zijn dan een gegeven minimale waarde. Zie ook figuur 3. 2.2.1 De berekening van hoofdpunten De eerste deelberekening betreft de bepaling van de hoofdpunten. Hoofdpunten zijn die pun ten van een as waar het ene traceringselement overgaat in het andere. Er bestaan programma's die in één computergang hele stelsels van assen berekenen. De computerinvoer bestaat uit de bekende dwanggegevens waaraan de assen moeten vol doen en uit de gewenste opbouw van iedere as. Een hoofdpuntenprogramma verlangt in het algemeen precies zo veel gegevens dat de te berekenen assen eenduidig vastliggen. Dat wil zeggen dat het aantal te verstrekken dwang gegevens wordt bepaald door de gewenste vorm van de assen. Worden er te weinig gegevens ver strekt dan zal in het algemeen een oneindig groot aantal assen aan de opgave kunnen vol doen. Worden er te veel dwangmaten opge geven, dan blijkt daar veelal geen enkele as aan te kunnen voldoen. Alleen bij het juiste aantal dwanggevens is iedere as eenduidig te bepalen. De uitvoer van een hoofdpuntenprogramma bevat van elk aselement de coördinaten van begin- en eindpunt en de lengte, en daarbij de parameters van de klotoïdes, de stralen van de cirkels en de argumenten van de rechtstanden, zie fig. 4. Al deze gegevens worden niet alleen afgedrukt maar kunnen ook op een informatiedrager, zoals ponsband of ponskaart, worden vastge legd zodat ze in een vervolgberekening weer onmiddellijk te gebruiken zijn. 85 vp Fig. 3. Een schetsmatige as met enkele dwanggegevens.

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 13