bepalen van een aantal dwarsprofielen die de toekomstige situatie vastleggen. Gewoonlijk worden grote aantallen tekeningen gemaakt waarin zowel het ontwerpdwarsprofiel als het bestaande maaiveld worden weerge geven. In die tekeningen wordt zichtbaar ge maakt hoe het ontwerpprofiel bij een bepaalde kilometrering precies is opgebouwd en tot welke afstand uit de as het werk zich uitstrekt ofwel hoe breed de te kopen strook grond zal moeten zijn. De tekeningen geven verder inzicht in het benodigde grondwerk, waar moet worden op gehoogd en waar moet worden ingegraven. Alvorens met de uitwerking van de ontwerp- profielen kan worden begonnen, moet de ont werper het te hanteren zgn. normaalprofiel vast stellen. Onder meer op basis van de verwachte ver keersintensiteit wordt het aantal en de breedte van de rijstroken bepaald evenals de verdere opbouw van de kruin. Het normaalprofiel bevat verder gegevens betreffende de wegsloten en bermen, taluds voor ingraving en ophoging, enz. Fig. 9 laat zien uit welke elementen een profiel kan zijn samengesteld. Bij de bepaling van het volledig ontwerpdwars profiel bij een willekeurige kilometrering van de as moet men over de volgende gegevens beschikken: de hoogteligging van het maaiveld ter plaatse in de vorm van een dwarsprofiel; het ontwerplengteprofiel; het normaaldwarsprofiel, bestaande uit ele- mensen waarvan helling en lengte zijn vast gelegd; iedere afwijking van het normaalprofiel, te weten de preciese kilometrering van die gedeeltes van de weg waar een element een afwijkende, eventueel geleidelijk verande rende, grootte heeft en de daar geldende hellingen en lengten. Een ontwerpdwarsprofiel wordt als volgt op gebouwd: allereerst wordt de ontwerphoogte van het aspunt berekend uit het lengteprofiel; - van elk element van het profiel worden de helling en lengte vastgesteld. In de regel zijn dat de gegevens die uit het normaal profiel kunnen worden afgelezen. De af wijkende grootten van b.v. een helling (ver- kanting) of een lengte (de breedte van de middenberm) worden, eventueel door inter polatie, afgeleid uit de opgegeven lijst van veranderlijke elementen. -uitgaande van de al eerder berekende hoogte van het aspunt wordt vervolgens van elk punt van de kruin de absolute hoogte berekend; 89 Maaiveld Maaiveld Natuurlijk terrein Natuurlijk terrein Rijstrook Wegsloot Onderberm Talud van ingraving Talud van ophoging verkeersbaan Onderberm Steunberm Wegsloot Talud van ophoging Wegberm Kruin Wegberm Wegbaan -Weggebied Fig. 9. Samenstelling van een ontwerpdwarsprofiel.

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 17