nu wordt voor beide kanten van het pro fiel afzonderlijk nagegaan of er sprake is van ingraving of ophoging; daarna worden de taluds bepaald, mede op basis van het hoogteverschil tussen ont werp en maaiveld; de berekening besluit met de bepaling van de snijdingen van de taluds van de sloten met het maaiveldprofiel, waaruit de breedte van de wegbaan volgt. Het is duidelijk dat de computer kan worden gebruikt om grote aantallen dwarsprofielen vol gens de beschreven wijze uit te werken. Daar zijn dezelfde gegevens bij nodig die in geval van handwerk gebruikt worden. Het resultaat van de computerbewerking be staat uit een lijst met van alle of enkele knik- punten van het berekende ontwerpprofiel de afstanden uit de as en de hoogten boven N.A.P. en daarbij eventueel een met behulp van een elektronische tekenmachine vervaardigde serie tekeningen van maaiveld- ontwerpprofiel. Zie fig. 10. Desgewenst worden de afstanden en hoogten van het ontwerp bijgeschreven. 7. De volumeberekening In de vorige paragraaf is iets meegedeeld over de soms grote aantallen dwarsprofielen waar de ontwerper mee werkt. Het is mede zijn be doeling om aan de hand daarvan volumes te berekenen. Door de maaivelddwarsprofielen te vergelijken met de gedetailleerde ontwerpprofielen worden de oppervlaktes van de theoretische ophoging en ingraving bepaald. Deze waarden kunnen zowel gebruikt worden als basis van de in een bestek te noemen hoeveelheden als voor de bij het ontwerp behorende kostenraming. Vaak wordt de aannemer die een wegvak heeft aan gelegd betaald naar geleverde prestaties, wat inhoudt dat weer hoeveelheden moeten worden berekend, doch nu uitgaande van maaiveld profielen en van tijdens de uitvoering van het werk in verschillende stadia verrichtte metin gen. Uit de berekende oppervlaktes per profiel wor den volumes afgeleid als product van de halve som der profieloppervlaktes en de onderlinge afstand tussen de profielen in kwestie. De volumeberekening wordt vaak met de hand uitgevoerd, wat niet zozeer een moeilijk als wel een langdurig karwei is. Daarbij wordt veelal gebruik gemaakt van tekeningen op een han teerbare schaal, waarin de te vergelijken pro- 30 54.950 29 Fig. 10. Met behulp van de computer uitgewerkte en automatisch getekende ontwerpdwarsprofielen. 90

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 18