fielen zijn getekend. Er kunnen twee, drie of soms wel meer profielen, even zoveel stadia van het werk voorstellend, in een berekening betrokken worden. Wanneer men tekeningen gebruikt, wordt de oppervlakte van de figuur tussen de profiel- lijnen in een aantal stukken verdeeld, corres ponderend met het aantal „rubrieken" waarin de te berekenen oppervlaktes moeten worden opgesplitst, zoals ingraving, eventueel per cunet en per bermsloot, ophoging, enz. Er zijn grafische, half grafische en numerische werkwijzen gangbaar. Bij de grafische methode wordt een planimeter gebruikt. Bij de halfgrafische methode worden de figuren waarvan de oppervlaktes berekend moeten wor den opgesplitst in een aantal eenvoudige figuur tjes als driehoeken en trapezia. De oppervlak tes daarvan worden stuk voor stuk berekend en vervolgens gesommeerd. De bases en hoog ten van de deelfiguurtjes worden voor zover nodig in de tekeningen afgelezen. Bij de numerische methode worden geen maten aan tekeningen ontleend, maar wordt met de verzamelde meetcijfers gewerkt. Eventueel wordt de in de landmeetkunde bekende reken methode van Elling toegepast. Alle genoemde werkwijzen hebben gemeen schappelijk dat er, gezien de eentonigheid van het werk, gemakkelijk fouten worden gemaakt waarom men de berekening ter controle vaak voor een tweede maal laat uitvoeren. Ook voor de berekening van hoeveelheden wordt de computer gebruikt. In de vorige para graaf is iets verteld over het met behulp van rekenautomaat en tekenmachine bepalen en weergeven van ontwerpdwarsprofielen. Het is gebruikelijk gelijktijdig volumes te berekenen. Voor de bepaling van de verrekenbare hoeveel heden, na realisatie van het wegvak, zijn ook computerprogramma's ontwikkeld. 8. Perspectieftekeningen Een wegontwerper legt een uitgewerkt project vast in de vorm van situatietekeningen en lengte- en dwarsprofielen. Velen zullen zich bij bestudering van deze tekeningen niet duidelijk kunnen voorstellen hoe het ontwerp er na reali satie uit zal zien. Het is daarom wenselijk dat er afbeeldingen in enigerlei vorm worden ge maakt. De ontwerper zelf heeft soms eveneens behoefte aan afbeeldingen van (een deel van) het ont werp. Hij streeft er immers naar een weg te maken die niet alleen aan hoge verkeerstech nische eisen voldoet, maar die ook esthetisch goed is. In twijfelgevallen wil hij zijn werk beoordelen aan de hand van afbeeldingen van probleempunten. Ter voorziening in de genoemde behoeften worden in voorkomende gevallen maquettes gemaakt of ook berekende perspectieftekenin gen. Een maquette is een driedimensionaal schaal model, dat heel natuurgetrouw kan zijn afge werkt. Zowel rijbanen en taluds als ook be plantingen en kunstwerken worden daarin op genomen. Het geheel kan in natuurlijke kleuren zijn geschilderd waarbij met behulp van minia tuur-autootjes de indruk nog echter kan wor den gemaakt. Een perspectieftekening is een op een plat vlak getekende afbeelding van een driedimensionaal voorwerp. De vervaardiging kan men zich als volgt denken. Zie fig. 11. Ergens in de ruimte bevindt zich een voorwerp, dat wordt bekeken door een oog elders in die ruimte. Men kan alle knikpunten van het voorwerp verbonden denken met het oog en wel door middel van rechte lijnen. Een willekeurig plat vlak tussen oog en voorwerp wordt door alle verbindings lijnen gesneden in evenzoveel punten. Door de juiste snijpunten met elkaar te verbin den ontstaat de perspectivische afbeelding. De beschreven gang van zaken kan men mathema tisch omschrijven als een centrale projectie. Het is gezien het vorenstaande duidelijk dat van een voorwerp dat nog niet bestaat maar dat in coördinaten bekend is, door berekening de perspectivische afbeelding kan worden be paald op een vlak waarvan de ligging in het zelfde coördinatenstelsel is gegeven. Het benodigde rekenwerk kost vaak bijzonder veel tijd. Gelukkig kan dit werk worden overgenomen door de computer en de daardoor gestuurde elektronische tekenmachine. Het handwerk dat nog nodig blijft, bestaat uit het vastleggen van de gegevens voor de computerinvoer. De invoer wordt samengesteld uit twee delen: de algemene gegevens betreffende het ontwerp en de specifieke gegevens betreffende elke te maken tekening. Van alle punten en lijnen die in enige perspectieftekening moeten worden afgebeeld dienen de coördinaten in een recht hoekig coördinatenstelsel bekend te zijn. Het 91

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 19