is het gemakkelijkst wanneer van de af te beel den lijnen de mathematische vergelijkingen be kend zijn, zodat de computer zelf de benodigde tussenpunten kan berekenen. Het gebeurt echter ook vaak dat (een deel van) het weer te geven ontwerp wordt gepresen teerd in de vorm van een (grootschalige) situatietekening waarin de ontwerphoogtes zijn bijgeschreven. Dat betreft b.v. parkeerplaatsen, rijwielpaden, oversteekplaatsen, in- en uitvoeg- stroken, vluchtheuvels, slootkanten, lantaarn palen, bebouwing en verkeersborden. In zo'n geval moeten de coördinaten van grote aantal len punten aan de tekening worden ontleend, wat handwerk van niet geringe omvang met zich kan meebrengen. Tot de specifieke gegevens behoort alles wat nodig is om één.tekening te definiëren. Dat zijn de standplaats van de waarnemer, de oog hoogte, de blikrichting, de tafereelsafstand en eventueel de breedte van het beschikbare teken materiaal. Zie nogmaals fig. 11, waarin al deze grootheden zijn aangegeven. De bepaling en vastlegging van al deze zaken vergt slechts weinig tijd. De tekeningen die m.b.v. een elektronische tekenmachine worden vervaardigd, bevatten afhankelijk van het gebruikte computerpro gramma, de afbeeldingen van uitsluitend de werkelijk zichtbare lijnen of wel van alle bij de algemene gegevens opgegeven lijnen, de zichtbare zowel als de onzichtbare. Zie fig. 12. In het laatste geval moeten de tekeningen met de hand worden geretoucheerd. 9. Conclusies Aan het eind gekomen van deze voordracht en het geheel overziend kan gesteld worden dat de computer en de tekenmachine al bij een respectabel aantal werkzaamheden van uiteen lopende aard worden gebruikt. De computer wordt zowel ingezet om uit slechts enkele ge tallen een zeer groot aantal gegevens af te leiden (van hoofdpunten van een as via detail punten tot uitzetgegevens) als ook om een grote hoeveelheid getallen sterk te comprimeren (vo lumeberekening). Het gebruik van de computer heeft meerdere voordelen: er wordt zeer veel handwerk bespaard; de berekeningen kunnen (veel) sneller ge reed zijn; de alternatieve oplossingen worden even tueel alle doorgerekend, wat in het verle den door tijdgebrek bijna nooit mogelijk was. Nu kan uit de meerdere mogelijkheden een goede en verantwoorde keuze worden gemaakt, wat tot verhoging van de kwaliteit kan leiden; de computer is in staat rekenwerk te ver richten van veel grotere omvang en moei lijkheid dan met de hand mogelijk is; doordat de computer meer het detaillerings- werk verricht, kan de ontwerper zijn aan dacht schenken aan de grote lijn van het ontwerp. 92 Fig. 11. Principe van het vervaardigen van een perspectieftekening.

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 20