HTS'er LANDMEETKUNDE arbeidsverhoudingen kunnen laten horen, waar op de zaal met een stilzwijgen reageert. De heer Frinking vraagt zich af hoe het moge lijk is, dat men de tachymetrie bespreekt als ware het iets geheel nieuws. In dit verband her innert hij de aanwezigen eraan, dat reeds in 1924 bij de opnamen ten behoeve van het Juli- anakanaal door de Rijkswaterstaat de tachyme trie werd toegepast. De voorzitter antwoordt hierop, dat vooral bij de grote diensten meetband en prisma lang in ere zijn gebleven, maar dat vooral de automa tische verwerking er debet aan is, dat de voer- straalmethode en haar mogelijkheden recent zo sterk in de belangstelling zijn komen te staan, terwijl de andere methoden voor de toepassing van de automatische verwerking minder geschikt bleken te zijn. De heer Claessen voegt hieraan toe, dat waar schijnlijk de metingen in 1924 een zogenaamde terreinopname betroffen, die natuurlijk niet helemaal te vergelijken is met een meting voor kadastrale doeleinden. Bovendien is de tachy metrie een belangrijk en vooral winstgevend hulpmiddel bij de hoogtemetingen, een aspect dat bij kadastrale metingen geen rol speelt. De heer Witvliet vraagt zich af, of er geen pa rallel te trekken is met vernieuwingen in de industrie, waarbij de negatieve gevolgen van de automatic als b.v. de verveling, op wetenschap pelijke wijze zijn onderzocht en door betrekke lijk eenvoudig in te voeren maatregelen geheel zijn te elimineren. Kan bij de invoering van de tachymetrische meetmethode deze kwestie niet aan een terzake kundige instelling ter onderzoeking worden voorgelegd. Ter afronding van dit onderwerp zegt de heer Claessen dat er een duidelijk verschil is te con stateren in de wijze, waarop de nieuwe meet methode door de mensen wordt ontvangen, ten opzichte van de acceptatie van de oorspronke lijke meetmethode. Spreker meent dat, waar bij grote diensten de mogelijkheid tot „switching" aanwezig is, b.v. tussen hermeting en bijhou ding, deze mogelijkheid moet worden aange wend. De voorzitter stelt nu de vragen aan de orde, die betrekking hebben op het onderwerp, dat door de heer Hoek is behandeld en leest een vraag voor van Prof. van der Weele. „De heer Hoek heeft verklaard, dat leidingen registratie urgent is. Het door hem voorgestelde systeem vereist een lange voorbereiding en een hoge investering, die vertragend kan werken. tieve systeem later met weinig extra werk moge lijk wordt". De heer Hoek antwoordt, dat zijns inziens het falen van het huidige registratiesysteem is te wijten aan het personeelstekort en de te geringe coördinatie. Invoering van een overgangssysteem betekent altijd een aanpak van deze beide facetten, waar in vooral het eerste nauwelijks oplosbaar is. De aanpak van de gebrekkige coördinatie betekent een aanpak van de organisatie, waarbij de vraag rijst of het dan niet beter is in plaats van een tussenvorm direkt het geschetste systeem te organiseren, hetgeen ook betrekkelijk snel ge realiseerd kan worden. De voorzitter stelt nu de vraag van Ir. Waale wijn aan de orde, die als volgt luidt: „Is het mogelijk om een schatting te maken van de kosten van de leidingenregistratie, gesteld tegen over de schade die wordt geleden bij het ont breken van registratie". De heer Hoek antwoordt hierop, dat de urgentie voortkomt uit de schrikbarende toename van het aantal schadegevallen per jaar. Realisering van de invoering van een registratiesysteem kost veel tijd. Uitstel van deze invoering be tekent een steeds groter wordende schade. Ove rigens acht spreker het onmogelijk de totale 97 Technische Hogeschool Delft Bij het Laboratorium voor Geodesie kan worden geplaatst een met ruime ervaring in de toepassing van de landmeetkunde bij civiel technische werken. Zijn taak omvat de instructie bij de praktische oefeningen in de landmeetkunde voor studen ten van verschillende studierichtingen, in het bijzonder studenten civiel-ingenieur. Nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij lector ir. A. H. Kooimans, Lab. v. Geodesie, Kanaalweg 4 te Delft, tel. (01730) 3 32 22, toe stel 7563. Aanstelling zal geschieden in het rangenstelsel der technische ambtenaren. Salariëring volgens Rijksregeling. A.O.W.-premie komt voor reke ning van de Technische Hogeschool. Directe opneming in welvaartsvast pensioenfonds. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het Hoofd van de Afdeling Personeelszaken, Julianalaan 134 te Delft, onder vermelding van nr. B 7010/33611 in de rechterbovenhoek van de brief.

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 25