Menselijke verhoudingen in het bedrijf met name bij landmeetkundige instellingen door mr. ir. J. M. C. Witvliet docent aan de H.T.S., afdeling landmeetkunde te Utrecht. Inleiding Prof. Rutten (1) uit Nijmegen heeft eens gezegd, dat men door de studie van de wetenschappe lijke psychologie niet persé een betere mensen kenner wordt. Deze studie leert echter wel de juiste vragen te stellen. Terwijl de ervaring van het toeval afhankelijk is, gaat de wetenschap stelselmatig te werk, abstraheert één facet uit de werkelijkheid, onderzoekt achtergronden en re laties, brengt verfijningen aan of construeert denkmodellen, werkt in dimensies, zoals prof. van Leent (2) formuleert. Kortom, de weten schap verifieert de naïeve opvattingen over de menselijke verhoudingen. In deze lezing wordt begonnen met een tour d'horizon", een terreinverkenning van de aan rakingspunten met enkele leerstukken uit de menselijke verhoudingen, die in de landmeet kundige wereld te onderscheiden zijn. Daarbij kan men in een enkel geval naar oplossingen wijzen, waarmede in de industriële psychologie is geëxperimenteerd. Het experiment, vaak op basis van een voorafgaande hypothese en de evaluatie daarvan, is één van de methoden in deze wetenschap (22). De betekenis van het experiment ligt volgens prof. Oldendorff (3) in het zuiver houden en controleren van de variabelen. Het experiment in de sociale werkelijkheid is echter nooit geheel vrij te houden van storende invloeden. Alleen het experimenteren zelf al, heeft invloed. Van daar de voorliefde voor het laboratoriumexpe riment, waarin men de variabelen beter kan be heersen. Andere methoden zijn de wetenschappelijke survey, het onderzoek naar de factoren zoals men deze in de werkelijkheid aantreft en de systematische ondervraging van een collectivi- teit, eventueel door steekproeven, zoals in de enquête Daniëls (18) is gedaan. Er bestaat thans een veelheid van toegepaste (deel)wetenschappen, die als specialisaties van de „human relations" kunnen worden opgevat. Behalve de eigenlijke bedrijfsleer en bedrijfs kunde, onderscheidt men de bedrijfspsychologie, de bedrijfssociologie, de sociale psychologie, de bedrijfspedagogiek, de andragogie en nog tal van andere menswetenschappen. Vaak gebruikt men ook verzamelbegrippen, zoals organisatie leer of de termen leiding en organisatie van be drijven, psychologie van het leiding geven (4) of van het bedrijf (5). Prof. Daniëls (6) merkte over de bedrijfspsycho logie op, dat elke ingenieur zal moeten leiding geven en zal moeten dienen. De kwantitatieve verhouding tussen die twee groepen kan in de loop van zijn carrière verschuiven, maar het ideaal geen chef te hebben of geen onderge schikten zal niemand bereiken. Deze toegepaste wetenschap van het begin van deze eeuw begon met het psychologisch onder zoek, dat ook thans nog een onderdeel vormt van de selectieprocedure voor personeel. Later kwam de belangstelling voor het functioneren van de mens in de groep. Er ontstond een be drijfssociologie, waarover prof. Oldendorff (3) o.a. schrijft: „De groei van een organisatie gaat noodzakelijkerwijs gepaard met een toeneming van de zakelijke voorschriften en reglementerin gen, met een verlies van persoonlijk contact, een dreigende verstopping van de communicatie wegen, een verlamming van het initiatief, een soort institutionele aderverkalking. De sociaal psycholoog moet de grenzen van deze institutio nalisering onderzoeken en de wenselijkheid van compensatorische regelingen nagaan". In de groepspsychologie wordt de groep opgevat als een psychologisch krachtenveld. Aard, rich ting, intensiteit en verloop van de interactie processen worden hierbij bestudeerd. Aan deze groepsdynamica is o.a. de naam van Kurt Lewin verbonden. Zij heeft o.a. inzicht gegeven in de leiderschapspatronen. 75 Lezing gehouden op 11 november 1969 voor het „landmeetkundig gezelschap Snellius" te Delft. Hoewel de schrijver in dit artikel de nadruk legt op de geodetisch ingenieur, kan hier onder het begrip „geodetisch ingenieur" iedere landmeet kundige worden begrepen die met een leiding gevende functie is belast. (Red.).

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 3