landmeetkundige VAN KLEEF N.V. bekwaam „haar eigen boontjes te doppen", be halve op het gebied van de administratieve automatisering. Dit komt niet door het ontbre ken van kennis. Het Kadaster is zeer wel in staat binnen een jaar een team van deskundi gen uit eigen dienst op te leiden van uitzonder lijk goed gehalte. De feitelijke oorzaak ligt in het bijzonder statische karakter van de kada strale administratie zelf: voor een geautomati seerd kadaster is een gigantische bestandscom puter, met direct toegankelijke en op afstand raadpleegbare massageheugens, noodzakelijk. Maar door de t.o.v. de bestandsomvang vrij ge ringe mutatie- en raadplegingsfrequentie is zo'n computerreus nooit economisch exploitabel voor het Kadaster alleen. Een eenvoudiger wijze om de administratie van het Kadaster minder arbeidsintensief te maken is er wel, zelfs meerdere. Om er zo voor de vuist weg eens één te noemen: uitrusting van alle bewaringen met een zgn. magneetrekening- kaartcomputer. Een dergelijke machine lijkt op een wat erg fors uitgevallen boekhoudmachine, heeft een mag- neetkerngeheugen en is programmeerbaar. Het bestandsmedium bestaat uit kaarten van stevig papier van vrij groot formaat (ongeveer A4), aan de achterzijde voorzien van strippen mag neetband. Eén zo'n kaart zou een leggerartikel kunnen vervangen. De vaste informatie (naam en adres belastingplichtige) en de huidige stand (op diens naam staande percelen) zijn magne tisch vastgelegd op de achterzijde; de voorzijde geeft het gehele historische overzicht van dit leggerartikel in schrijfmachineschrift. Bij het invoeren van de kaart in de machine wordt de magnetisch vastgelegde informatie in een paar microseconden ingelezen in het kernengeheugen en kan dan via het toetsenbord worden gewij zigd (bij- en afboeking van percelen, wijziging van adres). De voorzijde van de kaart blijft zichtbaar en wordt beschreven als ware de machine een gewone schrijfmachine. Tijdens het uitvoeren van de kaart wordt de nieuwe stand weer vastgelegd in de magneetbandstrip pen. Een aan de machine verbonden apart druk werk kan desgewenst een mutatieverslag geven. De staat 73 ontstaat zodoende tijdens het bij werken van de legger. Als de magneetkaarten per gemeente op leg gerartikel gesorteerd staan, kan bijv. in één enkele doorgang door de machine, gelijktijdig met het bijwerken in de legger van staten 75, het vervaardigen van kennisgevingen 79 en extracten legger geschieden. Dan zijn we meteen af van de met de hand geschreven teksten die deze documenten doorgaans ontsieren. Helaas loopt de totale huurprijs die nodig zou zijn om alle bewaringen met deze apparatuur uit te rusten in de miljoenen. Eén centrale com puter kan dezelfde werkzaamheden veel goed koper uitvoeren, maar die heeft dan weer vrij wel niets te doen. Tot nu toe heb ik nog geen systeem kunnen vinden dat een redelijke arbeidsbeparing geeft en dat economisch exploitabel is met het Ka daster als enige gebruiker. Momenteel is een in automatiseringszaken bij zonder goed thuis zijnde accountant, samen met de Directie Kadaster en Hypotheken, bezig aan een toepasbaarheidsonderzoek voor de kada strale en hypothecaire administratie. Ondanks dit zeer deskundige onderzoek vind ik een mee denken van de gehele dienst over deze pro blemen zeer gewenst. Ook al zou daar geen enkel bruikbaar idee uit voortkomen, dan zal in ieder geval de mentale aanpassing aan de in de toekomst in te voeren andere werkmethoden veel soepeler verlopen, omdat men door dit meedenken inzicht heeft verkregen in en ver trouwd is geraakt met de specifieke automati- seringsproblematiek en het waarom van inge voerde veranderingen op de juiste wijze kan beoordelen. INGENIEURSBUREAU 132 VUGHT vraagt een Gegadigden dienen in het bezit te zijn van het diploma H.T.S. Landmeetkunde of een gelijkwaardige opleiding te bezitten. De werkzaamheden omvatten het opmeten van civieltechnische projecten in de provin cies Noord-Brabant, Limburg, Gelderland en Utrecht. Geboden wordt een interessante en afwis selende werkkring in een prettige omgeving. Naast een goede salariëring en prima so ciale voorzieningen biedt deze functie de mogelijkheid om op ruime schaal ervaring op te doen. Zij die belangstelling hebben voor deze functie zullen nog nader worden ingelicht, nadat zij persoonlijke gegevens schriftelijk hebben in gediend. Sollicitaties gaarne binnen 14 dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan de Di rectie, Helvoirtseweg 9 te Vught.

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 16