landmeetkundig tekenaar AANDACHT VOOR GEMEENTE ALMELO AMBTSAANVAARDING PROF. DR. IR. J. BENNEMA Op 26 februari j.l. heeft prof. dr. ir. J. Ben- nema het ambt van buitengewoon hoogleraar in de luchtfotointerpretatie voor de bodemkunde openlijk aanvaard met het uitspreken van een rede getiteld „Foton en pedon". Samenvatting van de rede De toepassing van de luchtfotografie bij karte ringen van allerlei aard, de zgn. luchtfotointer pretatie, is nog betrekkelijk nieuw. In de geologie, de geografie, de bosinventarisa- tie en de bodemkunde is de luchtfotointerpre tatie de laatste jaren tot wasdom gekomen voor al ook door de toepassing in de ontwikkelings landen. In het begin was er de neiging om de lucht fotointerpretatie als een apart vakgebied te be schouwen, thans heeft deze techniek echter haar plaats gevonden in de afzonderlijke vakgebie den. Tot nog toe werd vooral gebruik gemaakt van zwart-wit foto's opgenomen op panchromati- sche film en het is te verwachten dat ook in de toekomst nog met vrucht van de conventionele zwart-wit fotografie gebruik gemaakt zal wor den. Hiernaast worden voor allerlei doeleinden ook andere filmtypen voor de luchtfotografie gebruikt zoals de zwart-wit infrarood film, kleurenfilm en „false colour" film. Er dienen zich thans ook vele andere moge lijkheden aan, die tot voor kort praktisch alleen in de militaire sfeer hun toepassing vonden, maar nu ook voor civiel gebruik vrij gegeven zijn. Deze technieken worden wel aangeduid als moderne technieken van remote sensing. Op name van de warmtestraling van voorwerpen of gebieden en de opname met behulp van ra dar, waarbij de echo's van elektromagnetische impulsen geregistreerd worden, zijn hierbij be langrijke toepassingen. Met de moderne technieken is het ook moge lijk tegelijkertijd opnamen te maken in ver schillende banden van het elektro-magnetische spectrum, die dan op de magneetband of als beeld worden vastgelegd (Multi Spectral Scan ning). De gegevens op de magneetband kunnen, zo dat gewenst is, met een computer worden ver werkt. Plannen bestaan om in Nederland een aantal projecten op dit gebied uit te voeren. Het essentiële van de meeste technieken van de luchtopnamen die voor interpretatiedoelein den gebruikt worden bestaat in het registreren van hoeveelheden licht of met andere woorden van hoeveelheden lichtcjuanta of fotonen die van bepaalde plaatsen op het aardoppervlak worden uitgezonden of gereflecteerd. 133 Bij de dienst van gemeentewerken en bouw- en woning toezicht kan worden geplaatst een die zal worden belast met het uitwerken van opname- gegevens. Vereisten: het bezit van diploma C.T.O. of landmeetkundig tekenaar N.L.F. Ervaring in landmeetkundig tekenwerk, alsmede enige ervaring in buitenwerk strekt tot aanbeve ling. Salaris: afhankelijk van de leeftijd en ervaring van f 845,tot 1202,per maand. De gebruikelijke rechtspositieregelingen zijn van toepassing. De gemeente Almelo is aangesloten bij het I.Z.A.-Overijssel. Sollicitaties binnen 8 dagen na het verschijnen van deze oproep onder nr. 021 te richten aan Burgemeester en Wethouders.

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 17