BOEKAANKONDIGINGEN HANDBOEKJE VOOR HET UITZETTEN VAN BOGEN Bij de NV Uitgeversmaatschappij Kosmos te Amsterdam/Antwerpen verscheen onlangs van de hand van ir. H. A. L. Dekker: Handboekje voor het uitzetten van bogen; 192 blz.; formaat 11,5 x 16,5 cm; prijs 17,50. Hoofdstuk 1 behandelt het bepalen en bereke nen van de elementen voor het uitzetten van cirkelbogen. (Het bepalen van de hoek, het be palen van de raakpunten en het uitzetten van bogen met lange tangenten.) Hoofdstuk 2 gaat over het uitzetten van detail punten van een cirkelboog. (Het uitzetten van boogpunten in een rechthoekig assenstelsel met gelijke abscisafstanden, het uitzetten van cirkel bogen met gelijke afstanden tussen de detail punten, enkele eenvoudige benaderingsmetho den voor het uitzetten van cirkelbogen bij be perkte ruimte en het uitzetten van cirkelbogen met behulp van een bogenspiegel.) De overgangsbogen worden in hoofdstuk 3 be handeld. (Afleiding van de overgangsboog, be paling van elementen en detailpunten van de kubische parabool, benaderingsgrenzen en het uitzetten van overgangsbogen.) Hoofdstuk 4 is gewijd aan controle en verbete ring van bogen met behulp van pijlmeting. (Pijlverloop, verbetering van uitgezette detail punten en boogverbetering.) Het grootste gedeelte van het boekje wordt uiteraard in beslag genomen door tabellen. Tabel 1: hoofdelementen van een cirkelboog tussen twee rechtstanden; tabel 2a: abscis- en ordinaat-waarden voor punten van een cirkel boog op gelijke afstanden langs de abscis ge meten; tabel 2b: abscis- en ordinaat-waarden voor punten van een cirkelboog op gelijke af standen langs de boog gemeten; tabel 3: abscis- en ordinaatwaarden voor punten van een over gangsboog; tabel 4: aanvullende correcties op tabel 3; tabel 5: het omzetten van sexagesimale graden in centesimale graden en omgekeerd. De tabellen voor de overgangsboog verschillen sterk met wat tot op heden geboden werd. Het is hiermede mogelijk de abscis- en ordinaat waarden voor een groot aantal combinaties van overgangsbooglengten en cirkelboogstralen di- rekt af te lezen, dan wel de betreffende waarden vrijwel zonder rekenwerk te bepalen. De tabel len geven de ordinaten in drie cijfers achter de komma. De hoeken zijn aangegeven in cente simale graden. Een praktisch boekje dat bij geen enkele land meetkundige afdeling mag ontbreken. B.N. THE WORLD ON PAPER Bij Theatrum Orbis Terrarum is verschenen een katalogus met uitgebreide studie over de 17e eeuwse kartografie in de Nederlanden. Formaat 22,5 x 22,5 met 128 blz. en 24 repro- dukties in zwart-wit. Prijs inclusief btw 17 De katalogus „The World on Paper" (in ge scheiden Engelse en Nederlandse tekst) ver scheen ter gelegenheid van de tentoonstelling bij de derde Internationale Konferentie over Kartografie, die in april 1967 gehouden werd te Amsterdam. De expositie gaf een overzicht van de 17e eeuwse kartografie in Nederland. Gezien de uitgebreide informatie, die de lezer in dit boekje vindt, is het m.i. de moeite waard hierop de aandacht te vestigen. Immers, velen zijn door studie of werkkring geïnteresseerd in de historische kaartvervaardiging. En niet al leen de zojuist genoemde groep, ook de tegen woordig brede kring van belangstellende verza melaars van oude kaarten of reprodukties daar van, globes, atlassen e.d. vindt in deze studie van mej. Y. M. de Vrij (kand. fys. geografie) over de 17e eeuwse kartografie alle mogelijke gegevens. In de inleiding, getiteld „De Amsterdamse Kar tografie in de 17e eeuw", geeft prof. mr. H. de la Fontaine Verwey, direkteur van de Universi teitsbibliotheek van Amsterdam, een gecompri meerd overzicht van wat men zou kunnen noemen de Gouden Eeuw der Kartografie. Ach tereenvolgens belicht prof. Verwey bij zijn over zicht van het overvleugelen van Antwerpen (centrum der kartografie in de 16e eeuw) door Amsterdam: 1. De grondleggers der Antwerpse kartografie, Abr. Ortelius, Gerard Mercator en Gerard de Jode; 2. Het verval van Antwerpen en de opkomst der koopstad Amsterdam, met als stuwende factoren: a. de grote ontdekkings reizen en de opkomst van de Verenigde Oost- indische Compagnie (V.O.C.), b. de militaire verrichtingen in het tweede deel der tachtig jarige oorlog en de daarbij betrokken legerkar- tografen en c. de inpolderingen met de behoefte 135

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 19