BERICHTEN VAN EN UIT HET NGL RAYONBIJEENKOMST ZWOLLE De Rayoncommissie Zwolle organiseert op donderdag 23 april een rayonbijeenkomst voor leden van de NLF en het NGL in hotel van Geytenbeek aan het Stationsplein. Aanvang 20 uur. Ir. J. Polman van het C.T.O. te Apeldoorn zal een voordracht houden onder de titel: Kringnetten Na zijn inleiding geeft ir. Polman een beschou wing over de kenmerken van kringnetten en over de theorie die hieraan ten grondslag ligt. Ook de gang van zaken bij de opzet en uit voering van een project zal ter sprake komen. Vervolgens zal de spreker dieper ingaan op de verkenningsregels, een en ander aangevuld met ervaringen uit de praktijk. Het belooft een zeer interessante avond te wor den. Namens de rayoncommissie, K. H. Wagenmakers VERSLAG BIJEENKOMST GRONINGEN 83 belangstellenden uit de kringen van NLF en NGL kwamen op 2 maart j.l. in het Noor delijk Technisch Wegenbouwcentrum te Gro ningen bijeen om te luisteren naar de voordracht van de heer Ir. J. Polman, Ingenieur van het Kadaster te Apeldoorn, over het onderwerp „Kringnetten". De methode van puntsbepaling m.b.t. kring netten, ook wel circuitmethode genoemd, berust op een door prof. Baarda ontwikkelde theorie, waarbij de grootheden hoek en natuurlijke lo garitme van de lengteverhouding van de zijden verenigd worden in een complex getal dat jt- grootheid genoemd wordt. Wordt de onderlinge ligging van punten uitge drukt in deze ji-grootheden, dan is een systeem verkregen dat invariant is tegen transformatie, m.a.w. onafhankelijk van plaats, schaal en oriëntering van het gebruikte coördinatenstelsel. Teneinde de bezoekers enig inzicht te verschaf fen in de methode behandelde de spreker in het kort de theorie van de complexe getallen en vervolgens de invoering van complexe groot heden, waarbij bewezen werd, dat het imagi naire deel van de ^-grootheid overeenkomt met de hoek en het reële deel met de natuurlijke logaritme van de lengteverhouding der zijden. Daarna werd summier behandeld wat het begrip toetsing inhoudt, hoe er getoetst wordt en wat. Al met al een nogal zwaar op de maag liggende brok theorie. Na de pauze kwam de praktische uitvoering en de verkenning aan de orde, waarbij bleek dat het net opgebouwd moet zijn uit gesloten veelhoeken (kringen), er geen afsluitrichtingen worden gemeten, de controle, die bij gewone veelhoeken voortvloeit uit de gemeten afsluitrichtingen thans verkregen wordt uit de som van de hoeken in de gesloten veelhoek, aan de rand van het net R.D.-punten of bv. snelliuspunten of punten van vroegere kringnetten gelegen dienen te zijn, de uitbuiging aan de rand tussen de R.D.- en andere bekende punten niet te groot mag worden en ongeveer moet voldoen aan de eisen voor de klassieke veelhoek, richtingen naar R.D.-punten vanuit minstens 3 opeenvolgende punten van het net wor den ingesneden, de zijdelengten gemiddeld 1000 a 1200 meter zijn en kunnen variëren van 400 tot 2000 meter, de grote zijdelengte bij ongunstige weers omstandigheden belemmerend werkt op een vlotte meting, waardoor plm. 50% onwerk bare uren voorkomen, wat het voorhanden hebben van ander werk in de onmiddellijke omgeving wenselijk maakt, het aantal zijden en kringen aan beper kingen onderhevig is waarvoor echter nog geen algemeen geldige verkenningsregels zijn opgesteld, in de eerste fase het net in zich zelf ver effend wordt, waarbij alle punten inclusief de R.D.-punten in een partiëel stelsel be rekend worden, er vervolgens een gelijkvormigheidtransfor matie plaats heeft naar 2 R.D.-punten, er bij de resterende R.D.-punten sluitvec- toren ontstaan, die volgens de methode der kleinste kwadraten worden weggewerkt, bij een te grote sluitfout een R.D.-punt als aansluitingspunt kan worden verworpen, op deze wijze R.D.-punten niet alleen ge controleerd maar ook verbeterd kunnen worden, dit ook door de Bijhoudingsdienst van de Rijksdriehoeksmeting wordt gezien en aan vaard als een methode naast de vanouds beproefde driehoeksmeting, 137

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 21