OPGAVEN MET LANDMEETKUNDIGE INSLAG OPGAVE 40 Bij deze opgave van het examen voor landmeet kundig rekenaar NLF 1969 is een aanwijzing gegeven. Twee inzenders hebben deze vermoe delijk over het hoofd gezien en het zich daar door veel moeilijker gemaakt dan nodig is. Th K a 3 v - - X We beginnen met het maken van een analyse figuur, waarin we de omgeschreven cirkel van A TXPT„ tekenen. Door HP te verlengen vinden we het hulppunt van Collins, punt K. En dit is de sleutel voor de oplossing van ons vraagstuk. De coördinaten van K zijn met behulp van de basishoeken- methode te berekenen in A T3TlK. (Het is overbodig de coördinaten van het middelpunt van de cirkel te bepalen.) Van A KHV zijn nu drie elementen bekend: de gemeten hoek H, de lengte HV en de te berekenen afstand KV, waarbij wij meteen ook argument KV bepalen. Met de sinusregel leiden we HKV 6 af, waarna argument KH volgt uit KH KV t>. Ook argument VH is nu vast te stellen. De coördinaten van H berekenen we uit argument en afstand vanuit V. Ter controle van deze be rekeningen vergeten we niet argument KH di rect uit coördinaatverschillen te bepalen. Dit moet op een hoogstens door afrondingen te ver klaren verschil na overeenstemmen met KH TV b. Uit KH PH stellen we nu de argumenten PTl en PT., vast. De coördinaten van P volgen uit voorwaartse snijding vanuit T, en T2. Als eindcontrole onderzoeken we door middel van lijninstellen of P inderdaad op de rechte KH ligt. De te berekenen coördinaten van het punt P luiden, afgerond op 2 decimalen 16560,88 53258,51. Oplossingen ontvingen we van de heren A. Bos man, C. M. Grootendorst, J. B. de Vries en A. Zeilstra. OPGAVE 41 Deze keer een opgave aan de praktijk ontleend. Gevraagd met behulp van onderstaande gege vens de coördinaten van 1084 te berekenen in de veelhoek Veere 1, vastl. 5 1084 Wis- senkerke 2 exc. (afsluitrichtingen resp. Wissen- kerke 2 stang en Veere 1 stang). De lengtemeting is met de geodimeter uitge voerd, van 1084 resp. naar Veere 1, vastl. 5 en naar Wissenkerke 2 exc. In deze laatste twee punten is de theodoliet ook opgesteld en zijn de richtingen gemeten resp. naar Wissenkerke 2 stang en 1084 en naar 1084 en Veere 1 stang. In 1084 is op een ander tijdstip nog een rich tingsmeting uitgevoerd; de signalen boven Veere 1, vastl. 5 en Wissenkerke 2 exc. waren al ver wijderd of moesten nog worden geplaatst. Daar om is toen gericht op Veere 1, stang en Wissen kerke 2, stang. Deze richtingen zullen moeten worden gecorrigeerd. Van Veere 1, stang en Veere 1, vastl. 5 en van Wissenkerke 2, stang zijn de coördinaten ge geven. Die van Wissenkerke 2 exc. moeten eerst nog worden berekend met behulp van een lo kale driehoeksmeting, waarin ook de stang van Wissenkerke 2 is opgenomen. De hierbij ver kregen coördinaten voor de stang dienen alleen voor controle, spelen in de verdere bereke ningen dus niet mee. 139 -X— Wissenkerke 2 stang Wissenkerke 2 1084 Veere 1 vastl. 5 Veere 1 stang

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 23