bewegende hulppunten, namelijk in de geode tische astronomie, waar tijdstippen met een scherpte van weinige milliseconden vastgelegd moeten worden. Bij het gebruik van kunst manen, die zich in hoeksnelheid dikwijls veel sneller bewegen dan de gewone hemellichamen, is de elektronika zelfs een essentieel hulpmiddel voor de geodeet. De geringe traagheid van de elektronen heeft ook geheel nieuwe methodes van afstandsme ting mogelijk gemaakt: de elektronische af standsmeting waarbij tijdsintervallen gemeten worden die elektromagnetische golven (zoals licht en radiogolven) nodig hebben om zich over een traject voort te planten. Indien men de afstand op een centimeter nauwkeurig wil kennen, dan moet een tijdsinterval gemeten worden op minder dan 10~10 seconden nauw keurig. Ook bij snelle rekenapparatuur is de geringe traagheid van de elektronen van groot belang. 2e. Met behulp van de elektronika is het zon der veel moeite mogelijk om signalen van ge ring vermogen zeer veel te versterken. Met an dere woorden: Met behulp van een eenvoudige elektronische schakeling kan een werking van groot vermogen geregeld worden door een zeer zwak signaal. Een eenvoudige transistorradio bijvoorbeeld vangt met zijn antenne een signaal op kleiner dan 10~12 watt en versterkt dat tot een wisselspanning aan de luidspreker met een vermogen van één watt. Zeer gevoelige metingen worden daarom veelal via elektronische weg uitgevoerd, vooral als het snel verlopende verschijnselen betreft (kleine temperatuurfluktuaties van de lucht, trillingen, kleine verplaatsingen, enz.). 3e. Een ander kenmerk van de elektronika is de opbouw uit standaardonderdelen. Een reken automaat, een radio, een kwartsklok en een elektronische afstandsmeter bestaan voor een groot deel uit dezelfde standaardonderdelen. De meeste van deze onderdelen zoals weerstan den, condensators en transistors zijn klein (klei ner dan een cms) en goedkoop (enkele dubbel tjes tot enkele guldens). Zij zijn aan de andere kant meestal niet erg stabiel: onderdelen van goede kwaliteit vertonen meestal nog afwij kingen van enkele procenten. De onderdelen kunnen op eenvoudige wijze aan elkaar ver bonden worden, via een klein aantal verbin dingen per onderdeel (vergelijkbaar met mecca no). Zo kunnen op betrekkelijk eenvoudige wijze instrumenten gemaakt worden die zeer ingewikkelde functies vervullen. De slechte kwaliteit van een groot deel van de onderdelen kan onschadelijk gemaakt worden door allerlei kompensatieschakelingen. Dat zijn trucjes die vergelijkbaar zijn met het doorslaan en het randverzetten van een theodoliet. De nauwkeurigheid van elektronische meetschake- lingen blijft echter beperkt. Een relatieve nauw keurigheid (tolerantie/meetgrootheid) van 1% is al goed te noemen voor een normale „ana loge" meetschakeling. Relatieve nauwkeurig heden van 1 °/00 zijn al zeer goed. Een analoge schakeling, zoals hierboven ge noemd, is een schakeling waarbij het uitgangs signaal een continue functie is van het in gangssignaal. Voorbeeld: Een gramofoonver- sterker. De uitwijking van de luidsprekerspoel moet recht evenredig zijn met de uitwijking van de pick up naald. Om toch met het slechte elektronische mate riaal nauwkeurige bewerkingen te kunnen uit voeren op de signalen (berekeningen, metingen) maakt men dikwijls digitale schakelingen, waar bij op ieder punt in de schakeling slechts een klein aantal (meestal twee) toestanden worden onderscheiden, b.v. wel stroom, of geen stroom, respektievelijk aangeduid met „1" en „0". Dat wil zeggen: als de stroom groter is dan een zekere waarde noemt men de toestand „1", en in het andere geval „0". De onderdelen worden bij deze digitale methoden in zekere zin zeer oneconomisch gebruikt, maar de betrouwbaar heid kan zeer hoog zijn, omdat het onderscheid zo eenvoudig is, d.w.z. de waarden van weer standen, stromen, enz. zijn weinig kritisch. Met zulke digitale schakelingen is het mogelijk om zeer ingewikkelde bewerkingen uit te voeren met een vrijwel onbeperkte nauwkeurigheid. Wel is een zeer groot aantal onderdelen vereist. Deze kunnen echter eenvoudig zijn en boven dien bevat een digitale schakeling meestal een groot aantal identieke onderdelen en een groot aantal identieke subschakelingen. Voorbeelden van digitale apparaten zijn: ver keerslichten, rekenmachines (mechanische „kof fiemolens" en elektronisch rekentuig), elektro nische en mechanische tellers. Een goed leesbaar overzicht over de digitale technieken geeft [2], Een interessant voorbeeld geeft Bogaerts in zijn dissertatie [3]. Van groot belang voor reken- en registratie- apparatuur zijn de zogenaamde geheugens. De toestand van een elektronische schakeling, d.w.z. de verdeling van spanningen of stromen in bepaalde punten van de schakeling, kan in een geheugen bewaard worden om later weer teruggebracht te kunnen worden in de schake ling. 120

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 4