van één centimeter, in weinige minuten tijd. Deze instrumenten worden gebruikt voor af standen van enige honderden meters of meer. De omvang en de prijs van de instrumenten, evenals de nauwkeurigheid in centimeters wor den nauwelijks kleiner indien de instrumenten voor kortere afstanden ontworpen worden. Voor detailmetingen zijn de instrumenten dan ook nog steeds wat groot en wat duur. Nu is het wel zo, dat elektronische onderdelen steeds kleiner, goedkoper en betrouwbaarder worden. Zo zijn er op het ogenblik hele elektronische schakelingen in de handel die bestaan uit ette lijke transistors, weerstanden, enz. en die klei ner zijn dan 1 cm3, voor de prijs van enige guldens. Dit zijn de zogenaamde „geïntegreerde circuits". Er komen de laatste tijd elektronische afstandsmeters in de handel die al min of meer bruikbaar worden voor detailmetingen. Deze instrumenten werken met infra-rood in plaats van met licht, maar zij hebben toch het karak ter van een elektro-optische afstandsmeter. Zie [15]. Men gebruikt juist voor deze instrumenten infrarood omdat er in dit golflengte gebied zeer geschikte lichtbronnen bestaan, die met een eenvoudige elektronische schakeling en bij lage spanningen pulsen kunnen afgeven van zeer korte duur. Voor grote afstanden is echter het afgegeven vermogen van deze „lichtdiodes" te gering. Elektronische afstandsmeters zijn in beginsel gemakkelijk te voorzien van een digitale regi stratie. De meting is namelijk van nature al gedeeltelijk digitaal: een aantal pulsen (golf lengten) wordt geteld, alleen de onderdelen van een golflengte worden gewoonlijk in analoge vorm gemeten. De digitale registratie is speciaal voor detailmetingen van belang omdat deze me tingen in grote aantallen per dag verricht wor den. Een moeilijkheid bij het gebruik van elektro nische afstandsmeters voor detailmetingen is de reductie naar de horizontale afstand. Bij de optische afstandsmeters geschiedt deze reduktie met behulp van een optisch-mechanische, ana loge methode (prisma, curve). Elektrisch is het nauwelijks mogelijk zo'n analoge inrichting met voldoende nauwkeurigheid te maken, zodat naar een digitale vorm gezocht zal moeten worden. Behalve de ontwikkeling naar instrumenten van een tachy meter type kunnen nog andere interes sante richtingen genoemd worden in de elek tronische afstandsmeting: le. Afstandsmeting met extreem hoge nauw keurigheid. Er zijn methodes ontwikkeld waar mee men afstanden van 10 km op 0,1 mm nauwkeurig hoopt te kunnen meten door ge bruik te maken van de kleurschifting (dispersie) van de lucht. Zie [16]. Deze metingen kunnen van belang zijn voor het voorspellen van aard bevingen. 2e. Het meten van zeer grote afstanden. Door reflektors op de maan of in kunstmanen te plaatsen kan men met behulp van sterke licht- pulsen zeer grote afstanden meten. Een hoge nauwkeurigheid is hierbij bereikbaar omdat de lichtweg grotendeels door hoogvacuum loopt. 3e. Het gebruik van radio interferometers met zeer grote basis [17], met welke instrumenten metingen verricht kunnen worden die sterk ver want zijn met de elektronische afstandsmeting. Deze methode zal wellicht in de toekomst be langrijke gegevens leveren over de vorm, de afmetingen en de bewegingen van de aarde. De methode is echter tot nu toe alleen gebruikt ten behoeve van de radio-astronomie. Het principe is als volgt: Met twee radiotelescopen (figuur 4) die duizen den kilometers van elkaar verwijderd kunnen zijn, vangt men gelijktijdig de radiostraling op van een „radiopuntbron" (een hemellichaam dat soms kleiner is dan 0,01 boogseconde, en dat radiostraling uitzendt). Deze straling is onderhevig aan natuurlijke fluctuaties. De me ting komt nu hierop neer dat het verschil in de 123 Fig. 4. Een radioteleskoop

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 7