Omdat deze signalen parallel uit de kodeschij- ven en dekadeschakelaars komen, en in serie op de band moeten worden geregistreerd, is hiervoor een schuifregister nodig. Voor dit on derdeel en voor de overige elektronische ge deelten is een groot aantal geïntegreerde scha kelingen gebruikt. Ik zal hier nu niet nader op ingaan. De bandjes die in het terrein zijn gebruikt, kun nen niet rechtstreeks in de computer worden verwerkt. De gegevens die hierin zijn geregis treerd moeten worden omgezet in ponskaarten (of in ponsband of in digitale magnetische band). Dit geschiedt in een apparaat dat is opgesteld op de thuisbasis. In deze machine bevindt zich ook een cassette bandrecorder, waarin de bandjes kunnen wor den afgedraaid. Van iedere meting wordt één ponskaart gemaakt. Het is duidelijk dat een dergelijk apparaat voor een groot aantal veld- instrumenten kan worden gebruikt. Ook in dit apparaat zijn weer de nodige geïntegreerde cir cuits gebruikt. De signalen staan in serie op de band en moeten parallel in de kaart worden ge ponst, dus ook hier is weer een schuifregister nodig. Bovendien zorgt een besturingseenheid voor het synchroon lopen van het ponsprogram ma met de startsignalen die voor iedere meting op de magneetband staan. Ik wil nog graag iets zeggen over de rekenpro gramma's waarmee deze ponskaarten in de computer worden verwerkt. In het voorprogramma tachymetrie worden de kaarten met nullen en enen omgezet in pons kaarten met leesbare getallen. Foutieve metin gen worden verwijderd. Zonodig worden optel en vermenigvuldigconstante in rekening ge bracht. Nu zijn de kaarten geschikt om te worden ver werkt in het hoofdprogramma tachymetrie. In dit programma worden de sluittermen van de veelhoeken berekend, controle op de veelhoeks meting uitgevoerd en tenslotte de koördinaten van alle gemeten punten berekend. Met deze koördinaten en de gegevens uit de veldwerken wordt in het programma eigenmaten de detailmeting op meetfouten gecontroleerd en nagegaan of de grootteberekening van alle ge meten percelen kan worden uitgevoerd. In het programma oppervlakteberekening en tekenen worden de groottes van de percelen be rekend en de tekeninstructies voor de elektro nische tekenmachine desgewenst aangebracht in ponsband, ponskaarten of op magnetische band. Deze laatste drie programma's worden al enige jaren gebruikt bij de toepassing van de voer- straalmethode in ons land. Alleen is nu een nieuw voorprogramma geschreven in verband met de gewijzigde invoer. Tenslotte nog enige opmerkingen Het instrumentarium is nog niet helemaal klaar. Er moet nog een kleine leeseenheid aan worden toegevoegd die gebruikt kan worden bij het uit zetten van maten in het terrein. Er zijn al weer een aantal verbeteringen denk baar, vooral op het gebied van de gebruikte elektronische onderdelen. Dit zal resulteren in een besparing van gewicht en omvang. Het voordeel van dit instrument voorzien van een automatisch registratiesysteem, is dat men met één man minder in de meetploeg kan vol staan. Voor een kadastrale hermeting levert dit een besparing op van ongeveer 0,50 per de tailpunt. Met de ontwikkeling van dit instrument met zijn eenvoudige bediening zijn we hoop ik weer een stapje verder op het pad van de automatise ring in de landmeetkunde. 155 Figuur 10

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 11