BOEKAANKONDIGINGEN Dr. Bogaerts zegt hierop, dat het zeker niet no dig is een nieuwe band te maken. Bezwaarlijk is, dat men bij geconstateerde vergissingen op nieuw moet opstellen. Voor de correctie in automatische registratie is het slechts nodig van de punten waarvan de oorspronkelijke opname niet juist was, het nummer in te stellen en daar aan een code, bv. ,,f" toe te voegen, waarna een juiste opname kan volgen. Bij de verwerking worden nu drie ponskaarten verkregen; een met de onjuiste gegevens, een kaart waarop deze meting wordt geëlimineerd en een waarop de juiste gegevens zijn geponst. Bij verwerking van het ponskaartenbestand is het programma zodanig opgezet, dat alleen de gegevens van de laatste kaart worden gebruikt. Op de vraag van de heer Vogel van de firma Zeiss of de nauwkeurigheid van de registratie in verband staat met de snelheid van het band opnameapparaat, antwoordt dr. Bogaerts, dat zelfs afwijkingen in de snelheid tot 50% in beide richtingen geen invloed hebben op de kwaliteit van de opname. De voorzitter vraagt nu, of dr. Bogaerts al iets kan zeggen over de prijs, waarvoor dit apparaat op de markt zou kunnen komen. De heer Bogaerts antwoordt, dat een combinatie van verschillende industrieën in de ontwikkeling van het apparaat geïnteresseerd is. Hij acht een prijs van 25 a 30 duizend gulden reëel, vooral omdat de ontwikkelingskosten niet ingecalcu leerd behoeven te worden, een factor, die bij andere producten de prijs zeer sterk kan be ïnvloeden. Na de lezing van dipl.-ing. von Morvay vraagt professor Witt, of op de door de spreker ge noemde dwarsprofielen ook wordt aangegeven, wat zich onder het aardoppervlak bevindt, m.a.w. is er in Ziirich ook sprake van werk zaamheden ten behoeve van een leidingenka daster? De heer von Morvay antwoordt, dat deze vraag ook voor hem nog een wensdroom is. Wegens het ontbreken van een centraal gege vensbestand is het nog niet mogelijk, met de elektronische tekentafel kaarten of kaarteringen te maken van situaties van leidingen. Spreker denkt, dat binnen twee jaren de problematiek rond deze materie in zijn land opgelost zal zijn. Prof. Witt vraagt nu, of de heer von Morvay, toen hij sprak over invloeden op de koördinato- graaf als bv. vochtigheid, hierbij bedoelt de in vloed op het papier als tekeningdrager, omdat toch wisseling in temperatuur en vochtigheid op andere tekeningdragers dan papier weinig in vloed heeft, of bedoelt spreker de invloed op het apparaat. Ir. von Morvay antwoordt, dat hij bedoelt de invloed op de tekeningdrager. Zelfs op de poly ester tekeningdragers heeft vooral de tempera tuurswisseling een zodanige invloed dat het ook bij het gebruik van dit materiaal niet mo gelijk is een kaarteernauwkeurigheid te berei ken, die gelijk is aan de meetnauwkeurigheid in stadsgebieden van 2 cm per 100 m. Spreker zegt, dat op dit moment met name voor kaar teringen in de schalen 1 200 tot 1 500 geen beter product dan de polyester tekeningdrager beschikbaar is. Toch moet het naar zijn me ning mogelijk zijn een product te ontwikkelen met een betere graveerlaag, dat minder beïn vloed wordt door verschillen in temperatuur en vochtigheid. De voorzitter dankt de heer von Morvay harte lijk voor hetgeen hij de aanwezigen over zijn werk bij het Tiefbauambt der Stadt Ziirich heeft verteld. J. v. E. ATLANTES NEERLANDICA Atlantes Neerlandica", een bibliografie van land-, zee- en hemelatlassen, gepubliceerd in Nederland tot 1880 is samengesteld en uitgege ven door dr. ir. C. Koeman, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Van dit complete overzicht in vijf delen zijn nu reeds drie delen verkrijgbaar. Deze delen bevatten de landatlassen; het vierde deel omvat alle zee- en hemelatlassen en de (geïll.) „pilot books", terwijl in het vijfde deel alle inhouds opgaven zijn opgenomen. De delen vier en vijf zullen nog in dit jaar en in 1971 verschijnen. De liefhebbers vinden er alle uitgevers- en kar- tografennamen, uitvoerige beschrijvingen van de atlassen, hun verschillende drukken en va rianten en hun vindplaatsen, een karakteristiek van de kaarten en bijzonderheden over de voor naamste uitgevers. De beoordeling door des kundigen is onverdeeld gunstig: prachtig en waardevol noemt de American Geographical Society de eerste drie delen; het is een zeer be langrijk werk volgens Gian Vittorio Bourlot; het doorwrochte werk van prof. Koemans waar borgt dat in de toekomst de uitdrukking „niet voorkomend in Koeman" gelijk staat met zeer zeldzaam. De tekst is door het gebruikte letter type prettig leesbaar, de papiersoort is duur zaam. Ook de uitgevers Theatrum orbis Terra rum Ltd., O.Z. Voorburgwal 85 te Amster dam hebben eer van hun werk. 168

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 24