AANDACHT VOOR VERBETERING ONTEIGENINGSPROCEDURE Bij de Tweede Kamer is thans door de minis ter van justitie als eerste ondertekenaar inge diend een wetsontwerp tot wijziging van de onteigeningsprocedure. Blijkens de memorie van toelichting, ondertekend door o.a. de mi nister van landbouw en visserij, beoogt het wetsontwerp een versnelling van de onteige ningsprocedure, in zowel het administratieve als het gerechtelijke stadium. Het opent met name de mogelijkheid om de eigendomsover gang eerder in de procedure te doen plaats hebben, dan nu het geval is. Het tijdstip dat beslissend is voor de schadeberekening komt daardoor vroeger te liggen. De kans, dat de onteigende partij profiteert van prijsstijgingen die gedurende de schadebegrotingsprocedure optreden, wordt aldus vermeden. Anderzijds houdt het wetsontwerp onverminderd vast aan het beginsel, dat de werkelijke waarde wordt vergoed, d.w.z. de waarde ten tijde van de ontneming van de eigendom. Voornaamste wijziging in de administratieve procedure Op het ogenblik moet een uitgewerkt, door de raad voorlopig goedgekeurd onteigeningsplan voor iedereen ter inzage worden gelegd. Belang hebbenden kunnen dan bezwaren indienen bij het gemeentebestuur. Vrijwel altijd gaat het hier om onteigening ten behoeve van de uit voering van een bestemmingsplan. Het ontwerp stelt voor, dat in bepaalde gevallen t.b.v. deze uitvoering tot onteigening kan worden over gegaan, zonder dat eerst een onteigeningsplan ter visie moet worden gelegd. Vereist is dan wel, dat het bestemmingsplan duidelijk aangeeft, welke onderdelen van het plan voor onmiddellijke realisering in aanmer king komen. Daartoe wordt een wijziging voor gesteld in de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Wijst een bestemmingsplan op grond daarvan de onderdelen aan die in de naaste toekomst verwerkelijkt moeten worden, dan is het niet nodig die vraag bij de administratieve onteige ningsprocedure nog eens te bezien. Voor deze aanwijzing komt alleen in aanmerking grond, waarvan het gebruik afwijkt van de bestem ming welke het plan daaraan geeft. Ook deze mogelijkheid waarvan de gemeente overi gens geen gebruik hoeft te maken zal een behoorlijke tijdwinst kunnen opleveren, zonder dat aan de belangen van de burgers te kort wordt gedaan. Met die belangen wordt al ter dege rekening gehouden bij het vaststellen van het bestemmingsplan. Voornaamste wijziging gerechtelijke procedure De voornaamste wijziging in de gerechtelijke procedure heeft ten doel de mogelijkheid te openen dat al in een vroeg stadium, voordat de rechtbank over de verschuldigde schade loosstelling uitspraak heeft gedaan, de eigen dom van het ter onteigening aangewezen goed overgaat op de onteigenende overheid. De over heid kan namelijk bij de dagvaarding een ver vroegde uitspraak over de onteigening vorde ren. Zodra dat vervroegde onteigeningsvonnis gewezen is, kan de onteigenende partij het goed doen overschrijven in de openbare regis ters en aldus de eigendom van het te onteigenen goed krijgen. Voorwaarde is hierbij wel, dat de overheid aan de burger een belangrijk voor schot op de achteraf definitief toe te kennen schadevergoeding heeft uitbetaald. Dat voor schot wordt door de rechtbank vastgesteld. Zijn partijen het eens over de hoogte van het voorschot, dan conformeert de rechter zich daaraan. Zijn ze het niet eens, dan bepaalt de rechter het voorschot op 90% van het bedrag, dat de onteigenaar als schadeloosstelling aan biedt. De praktijk wijst namelijk uit, dat de onteigenende overheid zeer wel in staat is een redelijk aanbod te doen. Ingeval het aanbod kennelijk onvoldoende is, kan de wederpartij verhoging van het voorschot aan de rechter vragen. De nieuwe regeling omtrent de vervroegde uit spraak over de onteigening zal voor alle be trokkenen een aanmerkelijke verbetering zijn, vergeleken met de bestaande mogelijkheid van voorlopige inbezitneming, die immers ten uit voer kan worden gelegd zonder enig voorschot op de schadeloosstelling. De voornaamste voordelen van de nieuwe rege ling zijn: de burger krijgt aanstonds een geldbedrag in handen; de overheid krijgt nu eerder de eigendom en kan met het oog op uit te voeren be bouwing hypothecair krediet op de voor onteigening aangewezen grond krijgen; het moment waarop de waarde van het ter onteigening aangewezen goed wordt ge taxeerd, wordt naar voren verlegd; de duur van de gerechtelijke onteigeningsprocedure oefent geen invloed meer uit op de door de overheid te betalen prijs. De versnelde procedure is facultatief. De ont eigenende partij kan ook de gewone procedure 170

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 26