BERICHTEN VAN EN UIT HET NGL verkiezen, waarbij de eigendom pas overgaat na het eindvonnis in de gerechtelijke procedure, dat dan zowel de uitspraak over de onteigening als over de schadeloosstelling inhoudt. LEIDINGSTRATEN De regering heeft besloten, dat het Rijk het initiatief zal nemen voor de totstandkoming van de leidingstraat PernisKlundertBelgië/ Zeeland. De minister van verkeer en waterstaat draagt hiervoor primair de verantwoordelijk heid. Dit deelt minister drs. J. A. Bakker tevens namens zijn ambtgenoten mr. R. Nelissen (E.Z.) en ir. P. J. Lardinois (L. en V.) mede in antwoord op door de Tweede Kamerleden De Bekker, Kolfschoten en Kikkert schriftelijk ge stelde vragen. De regering heeft, vooruitlopend op de tot standkoming van de definitieve beheersvorm van de leidingstraat, een voorlopig bestuur (stuurgroep) geformeerd, samengesteld uit ver tegenwoordigers van de vier meest betrokken departementen, verkeer en waterstaat, land bouw en visserij, economische zaken en finan ciën, dat leiding geeft aan de verwezenlijking van het project, uiteraard in nauwe samen werking met de betrokken provincies en be langhebbenden. De stuurgroep zal de keuze tussen de eigendomsverwerving en vestiging van zakelijke rechten nader onderzoeken. Ook de wijze van inrichting van de leidingstraat is een punt van nader technisch overleg. De uitvoering van het project is in handen gelegd van een projectbureau, samengesteld uit functionarissen van de Cultuurtechnische Dienst en de Rijkswaterstaat. De Stichting Beheer Landbouwgronden zal de verwerving van het eigendomsrecht, hetzij de vestiging van zake lijke rechten op de voor de aanleg van de leidingstraat benodigde gronden verzorgen. Ten einde de mogelijkheid te scheppen dat, indien onvermijdelijk, gronden kunnen worden ont eigend, zal een ontwerp van wet tot verklaring van het algemeen nut, een z.g, nutswet, worden voorbereid. De indiening van dat ontwerp zal geschieden, nadat op de bij de onteigeningswet voorgeschreven wijze het plan van het uit te voeren werk, met de nodige kaarten, ter visie heeft gelegen en belanghebbenden in de ge legenheid zijn gesteld hun bezwaren daartegen kenbaar te maken. Aan bedoelde tervisieleg- ging zal voorafgaan de vaststelling van het voor de leidingstraat te volgen tracé, dat thans in overleg met de betrokken provincies en de door de minister van economische zaken inge stelde Planologische Werkcommissie wordt voorbereid. De voorfinanciering van het project komt, tot dat de definitieve beheersvorm tot stand is gebracht, ten laste van de begroting van het ministerie van verkeer en waterstaat. De totale kosten van de leidingstraat zullen door de ge zamenlijke gebruikers moeten worden gedra gen. In beginsel komen alle buisleidingen in de leidingstraat te liggen. In een enkel bijzon der geval zouden gewichtige veiligheidsredenen kunnen nopen tot een alternatief tracé. Het is minister Bakker niet bekend, dat ver tegenwoordigers van aardoliemaatschappijen de grondeigenaren benaderen voor aankoop van grond ten behoeve van de aanleg van leidingen of leidingstraten; wel is op enkele plaatsen overleg geopend over het vestigen van een zakelijk recht t.b.v. enkele van de meest urgente pijpleidingen. RAYONBIJEENKOMST UTRECHT De Rayoncommissie Utrecht organiseert op maandag 25 mei a.s. een bijeenkomst voor de leden van de NLF en het NGL in de H.T.S. te Utrecht, Vondellaan 2. Aanvang 8 uur 's avonds. De heer S. C. Hoos, chef tekenkamer van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat ver zorgt een lezing onder de titel: „De invloed van de automatisering op de kartografie". Na de pauze is er gelegenheid tot discussie. Verder zal een kleurenfilm worden vertoond van de N.V. Grontmij. over de „Maarsseveense Plassen". Namens de Rayoncommissie, N. Som. JAARVERGADERING VTAK De algemene ledenvergadering 1970 van VTAK werd op 24 april j.l. in het gebouw „Kunsten en Wetenschappen" te Utrecht gehouden. Aanwe zig waren ongeveer 260 leden. De voorzitter de heer J. J. Vermeulen werd herkozen. De heer J. W. W. van Wijk trad we gens het verlaten van het Kadaster, af als pen ningmeester. In zijn plaats werd als bestuurslid gekozen de heer G. Kootstra. Als lid kascom- missie voor de stichting NGL werd benoemd de heer P. Th. van Nimwegen. Nadat de jaarstukken waren goedgekeurd wer den de vele door de verschillende afdelingen ingediende voorstellen behandeld. B. N. 171

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 27