Een nieuwe zelf reducerende basisafstandmeter met automatische registratie door dr. ir. MJ. M. Bogaerts, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Technische Hogeschool te Delft In het algemeen werken landmeters van groot naar klein. Nadat U zojuist een groot overzicht van de nieuwste ontwikkelingen in de landmeet kunde hebt gekregen, ligt het voor de hand dat ik nu op een klein detail hiervan iets nader in ga. Dat dit detail een basisafstandmeter met automatische registratie is, komt niet alleen om dat dit instrument een produkt uit onze eigen knollentuin is, maar vooral omdat ik bij de bespreking hiervan en passant de meeste pro blemen die zich bij automatische registratie van meetgegevens voordoen, kan aanroeren. Automatische registratie van meetgegevens komt alleen tot haar recht als het gaat om het verzamelen van een groot aantal meetgegevens. De ontworpen basisafstandmeter voldoet aan deze eis, omdat hiermee uitgebreide detailme tingen kunnen worden uitgevoerd. Automatische registratie van een detailmeting kan men in principe toepassen bij drie typen instrumenten: 1tachymeters 2. theodolieten met basisbaken 3. detailgeodimeters. In ons eigen laboratorium zijn wij de keuze hiertussen uit de weg gegaan door van iedere soort één exemplaar in ontwikkeling te nemen. Van theodolieten met automatische registratie bestaan reeds een aantal voorbeelden. Ik noem U de bekende Code-theodoliet van Fennel, de Kern-Registriertachymeter, de Digigon van Breithaupt, enz. Detailmeting met theodoliet en basisbaak is wat omslachtig, omdat iedere keer grote zorg moet worden besteed aan de opstelling van de basis baak. Met deze meetmethode is de standaardafwij king in de lengte evenredig met l2. Het meest bezwaarlijke is dat met een theodo liet en basisbaak geen maten in het terrein kunnen worden uitgezet. 147 Inleiding, gehouden op het 5e NGL-congres op 20 september 1969 te Arnhem. Het betreffende proefschrift „A self-reducing range-finder with an automatic registration system" is tevens verschenen in de reeks publikaties van de Rijkscommissie voor Geodesie. Exemplaren hiervan kunnen besteld worden bij de heer N. v. d. Schraaf, Lab. voor Geodesie, Kanaalweg 4, Delft (prijs 13,50). Figuur 1

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 3