r Elektro-mechanische omzetters. De kodeschijf bestaat hier uit geleidende en niet-geleidende delen. Bij deze omzetters bestaan veel problemen van mechanische aard. Ruis is hier wel het grootste probleem. Deze soort omzetters is waarschijnlijk de meest verbreide. Er wordt vrijwel altijd een hoek mee gemeten en geen richting. Magnetische omzetters. Magnetische omzetters zijn voorzien van kodeschijven waarvan het materiaal van de verschillende delen al of niet magnetisch is. Deze a - d omzetters zijn ontworpen voor relatief hoge snelheden bij de asverdraaiing. Het oplossend vermogen is hier betrekkelijk gering. Optische omzetters. Deze omzetters zijn duur, maar het oplos send vermogen is zeer groot, zodat ze ge schikt zijn om richtingen te meten. De kodeschijf bestaat uit afwisselend licht- doorlatend en niet-lichtdoorlatend mate riaal. Het afleesmechanisme wordt gevormd door een batterij lampjes en foto-elektrische cellen. Het zal duidelijk zijn, dat de keus bij ons is gevallen op een optische kodeschijf. Een volgend probleem dat aan de orde komt, is de keuze van de kode die op de schijf moet worden aangebracht. In het algemeen is dit een binaire kode. De schijf is hierbij voorzien van een aantal cirkelvormige sporen, waarbij ieder spoor een dubbel aantal zwarte en witte blokjes heeft als het naastliggend spoor aan de binnen kant. Op deze manier wordt een aantal sekto ren verkregen, waarbij iedere sektor een ver schillend patroon van witte en zwarte blokjes heeft. Kennen we bijvoorbeeld aan een zwart vakje de waarde 1 toe en aan een wit vakje de W - 151 Figuur 5 tt V-% ■y. M pure-binary Gray Glixon O'Brien Tompkins Libaw and Lippel Craig Figuur 6

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 7