AANDACHT VOOR BRUNSVIGA - THALES GEO lende stelsels van landregistratie, welke in Japan op hun merites zullen worden bekeken. Mede een teken, dat langzaam maar zeker het bureau van het Office internationale bekend heid begint te krijgen, was de uitnodiging aan het Office voor de vervulling door mr. ir. Hens- sen van een spreekbeurt op de „Conference on Principles and Methods of Integrating Aerial Survey Studies of Natural Resources for Po tential Development" onder auspiciën van het Unesco-Department for the Advancement of Science in Toulouse gehouden. (Wordt vervolgd). STEDEBOUW EN VOLKSHUISVESTING Het maandblad „Stedebouw en Volkshuisves ting" is een uitgave van het Nederlands Insti tuut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting. Het is niet eenvoudig om uit de scala van ook voor onze lezers interessante en belang wekkende artikelen een keus te doen voor de rubriek „Aandacht voor", omdat elke uitgave van dit maandblad een aantal artikelen oplevert, dat zeker voor de beoefenaren van de landmeet kunde minstens als lezenswaard gekwalifi ceerd kan worden. De inhoud van de arti kelen worden in drie categorieën gerangschikt: ruimtelijke ordening, stedebouw en volkshuis vesting. Vooral met de eerste twee categorieën is een groot aantal raakvlakken met het métier van de „landmeter" aanwijsbaar. Voorzover dit voor onze lezers nog nodig mocht zijn, moge het hier onderstaande excerpt uit een aantal ar tikelen in enkele recente edities dienen om uw belangstelling voor dit blad te wekken. In het septembernummer van de 50e jaargang (1969) is in de reeks artikelen over nieuwe streekplannen een bijdrage opgenomen van de heer Ph. G. Grisel over het „streekplan voor Vecht- en Plassengebied", een plan, dat geheel onder de werking van de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening is voorbereid en tot stand gekomen. Het plan is belangrijk; het tracht de ontwikkeling te begeleiden van een streek, die uit cultuurhistorisch en landschappelijk oog punt, maar vooral door zijn recreatie (Loos- drechtse plassen) van grote waarde is voor een aanzienlijk deel van de bevolking van Neder- Einfach- u. Doppel-Rechenmaschinen F. H. FLASDIECK land. De schrijver geeft na de behandeling van de algemene problematiek ten aanzien van de gevolgde procedure, een beschrijving van het gebied met de daarin voorkomende arealen na tuurgebied, plassen, cultuurgronden en - in ge ringe mate - bebouwing. Dat ook het verkeer een factor van betekenis is geweest bij de op stelling van dit plan, wordt in een speciaal hier aan gewijde paragraaf verduidelijkt. Tenslotte geeft de schrijver een beschrijving van het plan waarvan het voornaamste motief is de openheid van het betrokken gebied. Enkele verkleiningen van bij het rapport be horende topografische overzichten en thema tische kaarten en een enkele foto illustreren de tekst. In hetzelfde nummer geeft ir. P. Spijk zijn in zichten weer over een onderwerp van algemene aard, getiteld: „Gedachten over de werkwijze ten aanzien van landinrichtingsplannen: alter natieven en beoordelingsaspecten". Ir. Spijk leidt zijn artikel in met de stelling dat ontwerpen met betrekking tot de inrichting van de ruimte, zoals streek-, structuur-, bestem- mings- en ruilverkavelingsplannen bijna altijd vragen oproepen over het waarom van een be paald plan. Waar het in dit verband in hoofd zaak gaat om aspecten als plankeuze en beslis singscriteria, tracht de schrijver deze begrip pen te verduidelijken en tevens enigermate han teerbaar te maken door aandacht te vragen voor een systematische opzet van alternatieven en de beoordeling ervan met behulp van ge wichtsgetallen en kwaliteitscijfers. De schrijver erkent, dat de beschreven gedachten niet meer dan een fragmentarisch begin van de oplossing van het vraagstuk kunnen vormen. Het artikel is tot stand gekomen in het kader van een verkennende studie over enkele planologische 200 m fabrikneuwertig, Lieferung evtl. mit 1 Jahr Garantie, durch PKW sofort lieferbar FUTTERSTR. 17 - TEL. (02121) 59 50 00 D 56 WUPPERTAL - BARMEN

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 20