BERICHTEN VAN EN UIT HET NGL VERSLAG ZEEUWSE RAYONBIJEENKOMST Op 21 april jl. werd in de „Prins van Oranje" te Goes de 9e Zeeuwse Rayonbijeenkomst gehouden. Aanwezig waren 150 belangstellen den werkzaam bij o.a. Kadaster, Rijkswater staat, Gemeenten en Waterschappen. De bijeenkomst werd geopend door de heer S. C. Hoos namens het NGL. De morgenlezing werd gehouden door de heer P. Schuring, in specteur der Nederlandsche Heide Maatschap pij over het onderwerp: Vrijwillige ruilverkave ling en de Ruimtelijke Ordening. Dhr. Schuring ging hierbij in op de volgende punten: 1. Indeling van de ruimte zoals aangegeven in de tweede nota van de Ruimtelijke Ordening. 2. Procedure van de ruilverkavelingsovereen komst en het gebruik van de moderne mid delen. 3. De aanpassing van de indeling van de gron den aan geprojecteerde wegen en kanalen (infra-structuur). 4. De herindeling van de gronden naar aan leiding en ten behoeve van uitbreidingsplan nen, industrieën, recreatie en ook landbouw. 5. De methodiek om aan te geven op welke wijze voorafgaand aan de procedure van de verkaveling, problemen die er zijn of ont staan opgelost kunnen worden. De heer Schuring ging op deze punten in door het geven van praktijkvoorbeelden. Genoemd werden o.a. de vrijwillige ruilverkavelingen te Maasbracht, Veldhoven en Staphorst streek Meppel. In al deze verkavelingen werden de genoemde punten een tot en met vijf in nauw overleg en op basis van vrijwilligheid toegepast met de betrokken grondeigenaren. Hierbij bleek dat ook deze vrijwillige ruilverkavelingen een goede manier zijn om problemen van ruimte lijke ordening op doeltreffende wijze op te los sen, waarbij gesteld moet worden dat een juiste voorlichting aan de grondeigenaren een van de hoofdpunten is. Na deze lezing volgde een lunchpauze, waarin tevens gelegenheid was voor het bezichtigen van een tentoonstelling van landmeetkundige instru menten, verzorgd door: A.G.A. Nederland, As- kania en de Fa. Hagen (Kern). De middaglezing werd gehouden door Ir. te Kronnie van het Ingenieursbureau te Kronnie en Volkers te Amsterdam over het onderwerp: Plaatsbepaling bij tunnelbouw in het algemeen en de E3 Scheldetunnel te Antwerpen in het bij zonder. De heer te Kronnie hield deze lezing met be hulp van dia's. Hij behandelde de bouw van de Coentunnel, Beneluxtunnel, IJ-tunnel, Heinen- oordtunnel en de E3 Scheldetunnel. Hierbij bleek, dat de Heinenoordtunnel de meest volwassen en technisch meest moderne tunnel is. Volgens dit principe zal ook de Elbe- tunnel in Hamburg gebouwd worden. De manier van afzinken werd nader toegelicht, waarbij werd ingegaan op het verschil van de oude tunnelbouw (Maastunnel) en de moderne tunnelbouw (E3 Scheldetunnel). Om een perfect afzinksysteem te krijgen wer den verschillende instrumenten ontwikkeld, o.a. de planoscope en de syngras. De planoscope blijkt een instrument te zijn dat ook voor vele andere doeleinden dan alleen tunnelbouw ge bruikt kan worden, zoals egalisering en water passing. Dit instrument is ontwikkeld door de instrumentenfabriek „Oude Delft" te Delft. Namens de commissie van voorbereiding, L. Heyboer EXCURSIE VVL 1970 Op vrijdag 24 april jl. hield de VVL haar jaar lijkse excursie. Het doel van de reis voerde ons dit jaar over de landsgrens en wel naar Ant werpen, waar een belangrijk gedeelte in het net van Europese wegen, nl. het tracégedeelte van de E3 langs de stad, is gerealiseerd. Evenals vorig jaar was ook dit jaar Rotterdam als plaats van vertrek aangewezen. Alle deel nemers, ruim tachtig, hebben deze plaats tijdig kunnen bereiken en zo konden de twee grote autobussen van de firma „Onze tram" precies op het geplande tijdstip de richting van de Schelde-stad inslaan. De reis voerde langs voor de meesten uit het gezelschap welbekende dre ven in een redelijk tempo naar het einddoel, waarbij de afgelegde afstand omgekeerd even redig bleek te zijn met de aantrekkelijkheid van het weer. Vertrokken wij met de zon hoog aan een strakblauwe hemel, allengs werd de atmos feer meer van waterdamp verzadigd en ten slotte verdween de zon geheel achter een laag hangend wolkendek. Om ongeveer half één arriveerde het gezelschap 206

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 26