in Antwerpen, waar allereerst aandacht werd besteed aan de versterking van de inwendige mens, wat met de gereserveerde lunch uitste kend is gelukt. Na de maaltijd begaf de groep zich naar de konferentiezaal van de „Intercommunale Vere niging voor de autoweg E3", d.i. de vereniging van o.a. de vijf belanghebbende grote gemeen ten, die de voorbereiding en uitvoering van het tracé-gedeelte van de E3 rond de Antwerpse kern, ook financieel mogelijk gemaakt heeft. De zaal wordt voor een belangrijk deel in be slag genomen door de sikkelvormige maquette van het 16 km lange weggedeelte met het daar aan aansluitende tracé door de Scheldetunnel. Een andere blikvanger is de demonteerbare maquette van de tunnel onder de Schelde. De wanden zijn bedekt met illustraties, waarbij in kaart en foto de voortgang van het werk is vast gelegd. In deze expositieruimte werd het gezelschap verwelkomd door de heren Vink en de Hertog van de Intercommunale Vereniging E3. De heer de Hertog zette in een vlot en boeiend betoog uiteen, hoe de Vereniging het gestelde doel heeft verwezenlijkt. Spreker was belast met de regeling van het verkeer tijdens de uitvoering en in deze functie heeft hij veel ervaringen opge daan, waarvan hij nu op een bijzonder smake lijke manier verslag wist uit te brengen. In zijn verhaal kon de spreker nauwelijks verbergen, hoe trots hij is op de grootse prestatie - die de aanleg van deze immense weg en de bouw van de tunnel onder de Schelde zeker is - vooral waar de afmetingen van details de Nederlandse tegenhangers overtroffen. Na de heer de Hertog gaf de landmeter Vink een overzicht van het landmeetkundig werk bij voorbereiding en uit voering en lichtte de specifieke moeilijkheden toe, die hierbij zijn opgetreden. Zo bleek de beweging van de grond, veroorzaakt door drooglegging (bronbemaling), een belangrijke invloed te hebben op de hoogtevastleggingen. Na deze inleidingen werd het werk bezichtigd. Zowel vanaf de op de heenweg bereden pa rallelboulevards - deze boulevards vormen de verbindingswegen voor het lokale verkeer - als vanaf de op de terugroute gevolgde hoofdweg, werd de deelnemers de mogelijkheid geboden de onderdelen zo goed mogelijk in ogenschouw te nemen; op enkele nog niet voor het verkeer opengestelde gedeelten heeft men te voet, van zeer nabij de details kunnen bekijken. Weer terug in de bussen werd in iets meer dan een halve minuut de tunnel gepasseerd waarvan de bouw vier jaar heeft gevergd. Het project is nog niet helemaal gereed. Enkele gedeelten zijn nog niet voor het verkeer open gesteld. Ook de landscaping is slechts voor wat betreft het morfologisch gedeelte gereed, de landschappelijke aankleding moet nog worden aangebracht. De interessante tocht werd besloten met het nuttigen van een consumptie. Bij dit samenzijn dankte de voorzitter de inleiders voor hun uit eenzetting en toelichting tijdens de rondrit, wel ke dank op de gebruikelijke wijze gestalte kreeg. Om ongeveer vijf uur werd de terugreis aan vaard; om half acht was het gezelschap in Rotterdam teruggekeerd en is een ieder zijns weegs gegaan. Bestuur en leden kunnen terug zien op een geslaagde excursie. J. v. E. 207 Gezicht vanaf een van de vele viaducten op de hoofdbaan. Weer terug in de bussen.

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 27