KADASTER EN AUTOMATISERING door ir. J. Polman, ingenieur le klasse van het Kadaster, werkzaam bij het Centraal Teken- en Opleidingsbureau van het Kadaster te Apeldoorn. In het artikel van de heer M. Rijsdijk in Geo- desia [1] wordt een futuristische beschouwing gegeven over de automatisering van de kada strale boekhouding in de hoop daarmee een discussie op gang te brengen. Als reactie op dit artikel geeft ir. Krietemeijer zijn persoon lijke visie op de automatisering van het Ka daster [2]. Op een aantal punten die in dit artikel aan de orde komen, wil ik gaarne in gaan. De heer Krietemeijer begint met de automatisering van het Kadaster op te delen in vier hoofdgroepen, te weten: 1. het technische meet-, reken- en tekenwerk. 2. de ruilverkavelingsadministratie. 3. de indeling en bijwerking der kadastrale plans. 4. de bewaringsboekhouding. Hoewel er een nauwe relatie bestaat tussen deze onderwerpen, kan ik mij met deze opsplitsing wel verenigen. Volgens de heer Krietemeijer zijn van de twee eerste hoofdgroepen „sommige stukjes wat ge mechaniseerd", waarbij hij een definitie geeft van de begrippen mechanisering en automati sering. Ik kan mij met deze definities en de interpretatie daarvan niet verenigen. Ik be schouw mechanisering als de vervanging van menselijke arbeidskracht door machines en an dere technische hulpmiddelen. Als voorbeeld van mechanisering wil ik noemen de toepassing van elektrische rekenmachines bij technische berekeningen. Een definitie van automatisering wordt door het Nederlands Instituut voor Effi ciency als volgt gegeven: „Automatisering is het invoeren van produktiemethoden, meet-, controle-, administratie- en rekenmethoden, die gebruik maken van zelfwerkende systemen, ma chines, instrumenten enz. Zelfwerkend betekent dat zij gedurende zekere tijd geheel of voor een deel zonder menselijke tussenkomst functio neren". Uit deze omschrijvingen kan men con cluderen dat automatisering een ontwikkelings- vorm is van mechanisering. In dit licht gezien is de term mechanisering, die de heer Kriete meijer noemt in verband met de huidige ont wikkeling op het gebied van de technische automatisering, niet op zijn plaats. Ter illustratie wil ik gaarne een kort overzicht geven van de automatisering van het technische meet-, reken- en tekenwerk van het Kadaster. 1. Uit een samenwerking tussen de afdeling Geodesie van de Technische Hogeschool te Delft, de Heidemaatschappij, IBM en het Ka daster is een systeem ontstaan voor de automa tische verwerking van tachymetrische hermetin gen [3]. Dit systeem is door het Rekencentrum van de Heidemaatschappij vervolmaakt tot een geïntegreerd systeem met een hoge automati seringsgraad [4], 2. Door het Laboratorium voor Geodetische Rekentechniek van de Technische Hogeschool te Delft is een systeem ontwikkeld voor de integrale vereffening en toetsing van een poly- goonnet. Dit systeem is onder meer gebaseerd op het proceduresysteem puntsbepaling, waar over is gepubliceerd door ir. B. G. K. Krijger (Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, oktober 1966, blz. 237). 3. De fotogrammetrische dienst van het Ka daster heeft in samenwerking met TNO, afd. bewerking waarnemingsuitkomsten, een systeem ontwikkeld voor de verwerking van haar bere keningen [6] dat onder meer gebruik maakt van het programma blokvereffening, ontwikkeld door het International Institute for Aerial Survey and Earth Sciences. Dit systeem maakt gebruik van kleinere, ietwat verouderde com puters, waardoor het systeem weliswaar nog niet optimaal is, doch zeer bruikbaar blijkt in de praktijk. Na overschakeling op een moderne computer zou binnen vrij korte tijd een geïnte greerd systeem kunnen worden gerealiseerd. 4. De Rijksdriehoeksmeting gebruikt voor haar vereffeningen een systeem dat eveneens in sa menwerking met TNO, afdeling bewerking waarnemingsuitkomsten, is ontwikkeld. Ook dit systeem kan op een moderne computer worden vervolmaakt. Overigens is door het Laborato rium voor Geodetische Rekentechniek pro grammatuur ontwikkeld dat een zeer goede basis zou kunnen vormen voor een dergelijk systeem. 5. Tenslotte wordt aan het Centraal Teken- en Opleidingsbureau sinds enkele jaren een elektro nische tekentafel gebruikt met een besturings computer. Naast de tekenwerkzaamheden wordt 183

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 3