4. METINGEN AAN DE REFLECTOREN Algemeen Alle twaalf telescopen zijn identiek. Alleen de onderbouw van de rijdende telescopen wijkt iets af van de vaste telescopen. Bij de bouw van de S.R.T. is van het identiek zijn profijt ge trokken. Alle grote telescooponderdelen wer den geprefabriceerd. Aan de uniformiteit van poolashuis, declinatie constructie, reflector en antenneondersteuning (afb. 3) werden hoge eisen gesteld. Daarom werd besloten de onderdelen voor deze con structies los aan te voeren en in mallen van zeer hoge kwaliteit samen te voegen. De poolashuizen, declinatieconstructies en re flectoren zijn bovendien in een op constante temperatuur gehouden hal geassembleerd om weersinvloeden te elimineren. Na het gereed komen werd iedere constructie uit de mal gehesen en naar de bestemde bouw plaats gereden. Daar werden de onderdelen met behulp van een hijskraan op elkaar geplaatst en met voorspanbouten aan elkaar bevestigd. De parabolische reflector, met een diameter van 25 m, dient voor het terugkaatsen van de invallende bundels radiogolven naar de ont vanger in de antennekop. De theoretische parabool voldoet aan de for mule: x- (in mm) y (m mm) 35()()() In het rechthoekige coördinatenstelsel met de oorsprong in het dieptepunt van de paraboloïde is de y-coördinaat verticaal gericht en de x- coördinaat horizontaal langs de „radiaal" van de paraboloïde. De reflector bestaat uit facetten. Een facet bestaat uit een met fijn gaas bespan nen raam van in de juiste vorm gebogen koker- profielen. De 96 facetten zijn regelmatig verdeeld over ringvormige, concentrische banen (afb. 8). Van de rand van de reflector naar het dieptepunt zijn dit achtereenvolgens: 48 buitenfacetten, 24 ringfacetten, 24 schaalfacetten en 2 cen- traalfacetten. De facetten zijn onderling met koppelplaten, koppelstaven en voorspanbouten aan elkaar ver bonden. De gehele reflector rust via lijmverbindingen op een ringligger met uithouders. Onder deze als draagconstructie fungerende ringligger be vinden zich vier oplegvlakken waarmee de reflector in de laatste voltooiingsfase van de telescoop met de declinatieconstructie wordt verbonden. De tolerantie-eisen die aan het samengestelde reflectorvlak, rustend in de mal, werden ge steld, bedroegen een maximale afwijking van 3 mm van de theoretische paraboloïde. Aan de buitenrand van de reflector mocht dit bedrag uitgroeien tot 5 mm. Metingen aan de mal Er moet even op de constructie van de mal ingegaan worden, daar hij een onderdeel bevat dat direct de nauwkeurigheid van de reflector beïnvloedt. De mal bestaat uit een groot aantal stalen span ten die vertikaal staan opgesteld op een zeer solide, onderheide betonvloer in de hal. Aan iedere spant zijn enige oplegpennen be vestigd waarop de facetten via oplegplaatjes komen te rusten, alvorens ze aan elkaar wor den bevestigd (afb. 9). De oplegplaatjes zijn op de juiste plaatsen aan de facetten bevestigd. De pennen zijn het belangrijkste onderdeel van de mal. Zij bepalen de positie van de facetten en daarmee tevens de verschillen die tussen het 226 8. De reflector liggend in de mal. waterpasinstrument 9. Principe v-meting gaasoppervlak.

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 10