W.van de KAMP n.v. te weten kan komen welk subject (eigenaar e.d.) behoort bij welk object en dat dit object zo scherp mogelijk is omschreven (grondstuk, huis- deel e.d.). Vooral hier kan de kennisname der in de ver schillende staten gevolgde methoden, via een internationaal informatiebureau als het O.I.C. R.F., van zeer groot belang zijn. Want alleen al t.a.v. de perceelsidentificatie wordt bij de land- administraties in die landen een grote verschei denheid in de aanduiding aangetroffen. Ik heb hierover in het Orgaan van de Vereniging van Technische Ambtenaren van het Kadaster ruim tien jaar geleden al eens geschreven. Voor de bruikbaarheid van de landadministratie ook voor andere doeleinden dan die voor rechten registratie (dus b.v. voor de inrichting van een meerdoelenkadaster) in deze computertijd is systeemvergelijking hoogst belangrijk, al zou het alleen maar zijn om van de fouten van een ander te kunnen leren, of van geslaagde pogingen van derden bij de inrichting van een moderne admi nistratie te profiteren. Zo zijn er staten - gelijk Zweden - die een perceelsnummering overwe gen welke is gebaseerd op de coördinatengetal- ien van het globale midden van het betrokken grondstuk, en dat er andere staten zijn waar bij de Wet een omschrijving is voorgeschreven, die wel exact de plaats van het grondstuk aangeeft, doch waarvan de aanduiding zelve haast on bruikbaar lang is. Voorbeelden hiervan vindt men in de U.S.A., in Australië, in Nieuw Zee land. Voorbeeld van zulk een „legal description" is de navolgende aanduiding van een grondstuk in een Amerikaans stadje in de Staat Illinois: „Lot 20 and the South 17.5 feet of lot 19 in Block 12 in Mauer's Subdivision of the West Half of the South West quarter of Section 19 Township 34 North-Region 12 East of the Third Principal Meridian, in Green Garden Township, in Will County, Illinois". Mede door het intensieve contact sedert jaren met het O.I. C.R.F. is het Tax Mapping and Plotting Office van de County of Will in Illinois overgegaan op een „permanent real estate index numbering", waarbij de County is verdeeld in genummerde townships, deze in dito Sections, die weer in nummerblocks, en daarin de laatste onderver deling, nl. de afzonderlijke grondstukken elk met hun eigen perceelnummer. Een dergelijk systeem is voor wat de nummering betreft der halve niet alleen te vergelijken met een in be ginsel gelijke eenvoudige onderverdeling als in Nederland (Gemeente, Sectie, Nummer), maar bovendien geschikt voor een administratie per computer. OTTO FENNEL - KASSEL. Waterpasinstrumenten, Theodolieten en aanver wante instrumenten van het fabrikaat Baken en Jalons meetveren en linten met toebehoren Prismakijkers. Wij justeren, repareren en reviseren alle ""merken fijnmechanische en optische instrumenten. Vert.: H. J. Visser, Breda, tel. 01600-44370 - ,g m mmw\ VAN DIEMENSTRAAT 11 234

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 18