BRUNSVIGA - THALES GEO Hoezeer een dergelijke modernisering van de grondstuksidentificatie in de U.S.A. in het teken van de belangstelling staat, blijkt wel hieruit dat het machtige American Congress on Surveying and Mapping (de grote organisatie van beoefe naren van landmeetkunde en landadministratie met vertakkingen in alle staten van Noord Ame rika en in de Amerikaanse steunpunten in de Stille Oceaan) aan een groep van deskundigen opdracht heeft gegeven om vooral dit onderdeel in studie te nemen, zodat in de komende jaren kan worden getracht de wetgeving te dien aan zien in de ruim 50 staten te doen aanpassen aan de moderne tijd. Ook hier speelt het Office een raadgevende rol. INTEGRATIE Een documentatiearchief als dat van het Office bevat naast gegevens over perceelsidentificatie in hun verschillende vormen uiteraard ook die over de verscheidenheid van systemen van regi stratie van rechten op onroerend goed en van stelsels van landadministratie, die in de vele lan den te vinden zijn. In de loop der jaren zijn door het O.l.C.R.F. enkele vergelijkende studies gepubliceerd, die op enige aspecten betrekking hebben. Zo werden in 1965 de resultaten gepu bliceerd van een onderzoek naar de waarde van het Kadaster als grondslag voor de inrichting van een rechtsboek voor onroerend goed, als mede een studie uitgegeven over de relatie „Ap partementseigendom en Kadaster" in een groot aantal landen. In 1968 zag een rapport het licht over de organisatie van de Overheidsdiensten van het Kadaster en van het Grondboek in een zeventiental staten. Daarnaast zijn verschillende niet-openbaargemaakte rapporten samengesteld ten behoeve van een verscheidenheid van vra genstellers, welke rapporten meestal een over zicht betroffen van een bepaald onderdeel van het door het Office bestreken studiegebied. Bij het inwinnen en doorgeven van gevraagde Einfach- u. Doppel-Rechenmaschinen F. H. FLASDIECK inlichtingen heeft het bureau van het Office niet alleen de beschikking over een schat van gege vens in zijn bibliotheek, maar ook over de hulp van een net van honderden corresponderende specialisten, over de gehele aardbol verspreid. Zonder deze hulp zou het b.v. niet mogelijk zijn geweest, het bronnenmateriaal bijeen te brengen voor de studie over „Appartementseigendom en Kadaster". Het is met medewerking van dit net van deskundigen, dat een onderzoek in een 70- tal landen aan de gang is naar de aanwezigheid van Meerdoelenkadasters, naar grondadmini- straties welke voor meer dan één doel (kunnen) worden gebezigd. Een dergelijk onderzoek is van groot belang voor planmatige hulp op land bouwgebied aan ontwikkelingslanden b.v., hulp zoals door Duitse specialisten in Guatemala is geboden en door Nederlandse deskundigen in Iran en elders wordt gegeven. Als men het al niet wist uit de rapporten aan de United Nations Department of Economie Affairs (zie mijn artikel in Geodesia jg. 1969 blz. 116) en de publikaties van de Food and Agricultural Organization van de U.N. (o.a. die van Sir Bernard O. Binns, „Cadastral Surveys and Records of Rights in Land"), dan heeft o.a. de harde praktijk in Perzië (zie Geodesia jr. 1969, blz. 87) wel overduidelijk aangetoond, dat kadastrering en landregistratie een stevige steun geven aan planmatige hulp op landbouw gebied in de ontwikkelingslanden. Hoezeer dit in Engeland wordt begrepen, blijkt o.a. uit de waarde die daar wordt gehecht aan het bezit van een volledig en up-to-date hand boek over „registration of title", ten behoeve van de registratie-autoriteiten in het Gemene best en van de studenten uit de Engelse wereld. Het Ministry of Overseas Development daar heeft een speciale staf van de Universiteit van Cambridge belast met deze taak, wat betekent dat het beroemde boek van Dowson en Shep- pard „Land Registration" (uitgaven 1952 en 1956) geheel zal worden omgewerkt. Een keur van Engelse deskundigen is in de „Steering Committee" (stuurgroep) verenigd, waaronder prof. Allott, hoogleraar in de Afrikaanse rechts wetenschappen aan de universiteit van Londen, naast een voormalig Director of Surveys van Kenya, twee oud-Commissioners of Lands res pectievelijk in de Maleise Federatie en in Uganda, een oud-Director of Land Registration van Cyprus, een Chief Land Registrar van de Engelse landregistratie, terwijl als secretaris is aangesteld een lid van de staf van het De partment of Land Economy van de universiteit van Cambridge, vroeger werkzaam bij het Sur veys and Lands Department in Sierra Leone en 236 fabrikneuwertig, Lieferung evtl. bi mit 1 Jahr Garantie, durch PKW a sofort lieferbar FUTTERSTR. 17 - TEL. (02121) 59 50 00 D 56 WUPPERTAL - BARMEN

(NGT) Geodesia | 1970 | | pagina 20